| NoooooNaMe a întrebat:

Hello! Imi puteti explica si mie cum sa joc remi? Am tot cautat si ce am gasit si am citit nu am inteles. Am vazut ca este si cu puncte dar eu nu vreau asa... Cel mai usor... Ma intereseaza mai mult partea in care imi asez piesele pe tabla si cum trebuie sa le asez sau sa le pun pentru a spune ca am castigat.

5 răspunsuri:
| PinkPanther001 a răspuns:

Suita=formatie 123 de aceeasi culoare
Terta:222 culori diferite
Nr formate din doua cifre sunt punctate cu 10 puncte iar cele formate dintr-o singura cifra au 5 puncte.
Rummy se joaca in doua moduri:pe tabla sau etalat

Este jocul meu preferat ma poti intreba daca mai ai nelamuriri!

| NoooooNaMe explică (pentru PinkPanther001):

Care e diferenta dintre cele doua moduri?

| PinkPanther001 a răspuns (pentru NoooooNaMe):

Pai pe tabla se desfasoara intregul joc, iar la final cand ai facut toate formatiile(obligatoriu trebuie sa ai cel putin o terta si cel putin o suita) si ti-a ramas o singura carte (este carte de inchis jocul). Atunci ai castigat!

Jocul etalat este mai interesant... Dupa impartirea pieselor le asezi pe tabla si incepi sa faci formatiii.De jos trebuie sa tragi piese. Daca piesa este buna o pastrezi si faci formatie daca nu o dai jos.Cand cobori piesele de pe tabla trebuie sa ai 45 de puncte. Dupa ce cobori poti sa rupi de jos orice piesa de care ai nevoie dar trebuie sa faci neaparat formatie cu ea.De asemenea poti lipi piese la colegi.De ex colegul are 123 de negru.Tu ai un 4 de negru si il lipesti la el (il iei pe 3 si il pui pe 4 jos in formatia lui). Cartea luata de la el trebuie sa o pui langa piesele tale si o vei numara la final

Sper ca ai inteles!

| NoooooNaMe explică (pentru PinkPanther001):

Multumesc :*

| PinkPanther001 a răspuns (pentru NoooooNaMe):

Cu placere :*