| LorenaPwp a întrebat:

Hello TPU! Stie cineva niste case parasite in Galati?

2 răspunsuri:
| Yasemyn a răspuns:

Buna!
Incearca Pe strada Vasile Lascăr (fosta str. Galaţi), mai exact lângă Liceul Spiru Haret, se află o casă abandonată într-o stare avansată de degradare.

Str. Icoanei, unde lângă Şcoala Centrală se află nişte clădiri abandonate, locul de refugiu al multor aurolaci. laughing

Sau case "bantuite"daca vrei laughing
Casa bântuită din centrul oraşului. Se spune că la ora 3 noaptea ( care reprezintă o cruce întoarsă ) se deschid porţile iadului. Este o poartă între cele două lumi, iar la miezul nopţii poţi vedea o femeie îmbrăcată în alb stând pe verandă. Istoria spune că acum 80 de ani, acea casă era proprietatea unui cuplu abia căsătorit. În noaptea nunţii, din gelozie probabil, fostul prieten al miresei l-a ucis pe bărbat în faţa ei, a pus-o să-l privească în timp ce se zbate şi cu sângele acestuia a uns toti pereţii, după care a plecat. Rămânând singură şi plângând, tânăra şi-a pus capăt zilelor din disperare. Se spune că el şi-a găsit liniştea, dar ea este ţinută acolo de forţe mult mai puternice.

Mireasa fără cap. Oricine a auzit de povestea miresei fără cap. Legendele sunt multe : Bărbatul i-a tăiat capul în ziua nunţii, capul i-a fost sfărmat de caii de la caleaşcă, a făcut un pact cu diavolul, a fost ucisă de o posibilă rudă psihopată( Cimitirul Eternitatea din Galaţi)Se spune că ea se arată odată pe an, în seara de 31 octombrie, la învierea morţilor, la ora 12 noaptea pe mormântul său sau gardul cimitirului jucând, fiind pe jumătate om, pe jumătate cal (Are copite). Dar... nu putem confirma nimic. laughing

Casă din apropierea oraşului Brăila. Se face că undeva prin anul 1900, un boier locuia împreuna cu soţia sa în acest loc. Aceştia aveau un bar şi soţului i se părea că bărbaţii îi fac prea multe avansuri nevestei sale. Astfel, s-a strâns gelozia şi a împuşcat-o, după care a zidit-o în peretele crâşmei. Nu a dorit să le spună sătenilor despre acest accident, aşa că le-a spus că s-au desparţit şi că femeia a plecat cu un alt bărbat. Ea a continuat să îl bântuie, iar după 40 de zile, acesta şi-a pus capăt zilelor. Însă, în anul 1987, când a trebuit să se demoleze clădirea, a fost găsit în perete trupul unei femei de 30 de ani, împuşcată în cap. Demolarea a avut loc, iar peste acea clădire s-a construit un azil de bătrâni. Construcţiile nu fac decât să întărâte spiritul, şi cum spiritul femeii a fost provocat, se spune că încă se mai plimbă noaptea în azilul de bătrâni. laughing

P.S. Nu ştiu dacă aceste poveşti sunt reale sau nu. Eu le-am auzit la rândul meu de la alţii. happy

printr-un cartier din 13b e o casuta darmata,care se zice ca, cine stie de ce, se gasesc o pisica neagra, moarta, si o rochie de mireasa.Langa rochie este si un cutit cu sange.
Whatever laughing

Bafta kiss

| LorenaPwp explică (pentru Yasemyn):

Multumesc frumos! :*