| YumiSukinanda a întrebat:

Hey crying. Acum plang, sincer, as vrea sa mor. Adica eram pe strada si niste oameni handicapati au bagat un caine alb micut si dragut intr-o sacosa si au dat cu picioarele in el sad si apoi l-au eliberat si au fugit dupa el, apoi l-au dus in curte si s-a auzit un topor, apoi au pus muzica populara si dansau in curte, iar cainele era mort, in spatele lor, curgea sange din gatul lui crying. Nu mai pot, chiar, imi vine sa ma sinucid cand vad astfel de oameni, adica animale sad. Si tot incerc sa ma consolez zicandu-mi ca : lasa, o sa se intoarca roata asupra lor, o sa o pateasca mai rau. Dar nu, nu functioneaza, trebuie sa moara oamenii aia crying Nu stiu ce as putea face sa nu mai bata cainii ca au vreo 10 cainii in curte pe care ii chinuie in fiecare zi sad, nu stiu, am eu 13 ani jumate dar cred ca pot face ceva in privinta lor crying, ce as putea face, politie, ceva sad, sincer, nu mai pot sta atata timp cat zeci de caini mor in fiecare zi in curte la animalele alea sad. Ce sa fac sa nu mai faca asta? Sa fac ceva dar sa vorbesc cu ei in niciun caz, fiindca mi-e foarte frica de ei sad, ce sa fac? crying

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Suna la politie

| Eastwood a răspuns:

Filmeaza exact din momentul cand prind cainele pana in momentul cand il tortureaza sau chiar il omoara si mergi la politie! OfOf asa lume...

| AnnaaaMaria a răspuns:

De ce nu le ceri un sfat părinților tăi? Am trecut și eu printr-o întâmplare asemănătoare care m-a marcat destul de mult. Aveam vreo 8-9 ani și mă jucam la poartă cu fratele meu și o vecină, iar în fața noastră era un pui de cățel. A venit un vecin beat care l-a bătut cu picioarele până l-a omorât. Nu mai fi supărată. Astfel de oameni vor primi de la Dumnezeu ceea ce merită. La noi în țară de multe ori nu se face nimic nici când se omoară un om, de animale ce să mai zic... Lasă toți câini pe stradă, ei se înmulțesc și după aceea, tot acei oameni cer eutanasierea. Consolează-te cu ideea că Dumnezeu vede tot și îi dă fiecăruia exact ceea ce merită.
ps:nu-i mai numi pe aceia ANIMALE, nici măcar atât nu merită. Sunt foarte josnici. Animalele au suflet, ei nu au

| Andreea555012 a răspuns:

Oamenii astia ar trebui eutanasiați nu câinii. Oameni fără minte! Si eu am 13 ani jumate si am văzut si eu cazuri asemănătoare. TREZIȚI-VAoameni buni nu vedeți in ce lume trăim nu mai avem frica de nimeni nici maca de Dumnezeu! Ce naiba ajungem sa ne răzbunat pe animalele străzii care nu ne-au făcut nimic intr-o zi o sa ajungem sa ne mâncăm între noi ca oamenii canibali! Degeaba am ajuns sa avem tehnologie, calculatoare si telefoane deștepte, astea sunt mai deștepte decât unii dintre noi! De ce va mirqti ca se bat titanii, se fura, se omoară, pentru ca asta S-a învățat in ultimii ani, iar unii stau degeaba si nu iau atitudine, politicienii stau in scaunelele lor bine mersi, iar alți mor de foame, fac ceva când se apropie alegerile! Nu înțeleg de ce unii oameni zic ce am fost si ce-am ajuns! Oamenii astia ar trebui închizi la nebuni! Nu vreau sa par rea dar nu numai din cauza politicienilor am ajuns așa, așa am vrut noi sa ajungem si acum ne miram cum S-a ajuns la asta!

| Diana1417 a răspuns:

Suna politia

| pitbullbulterier a răspuns:

Buna, ce ai putea face cand ai vedea asa ceva ar fi sa suni la politie, dar pana vor aparea deja animalul o sa fie dead.
Filmeaza atunci cand in bat, locul in care ii tin, daca le dau mancare apa si apoi suni la politie si le arati video.
O a doua posibilitate ar fi sa trimiti videoul la o asociatie de protectie a animalelor. Si ai sa vezi ca atunci o sa iasa scandal mare, ca asa cu politia. le baga 10 lei in buzunar si zic ca nu sa intanplat nimic.
Sper ca te-am ajutat si ca o sa inceteze violentele asupra animalelor.

| pitbullbulterier a răspuns:

In legatura cu eutanasierea cainilor (o data cu moartea copilului acela) haideti sa ne gandim altfel.
Oameni cand se omoara intre ei, nu o fac nu o fac din nevoia de necesitati: mancare etc. o fac doar ca sa se razbune, in schimb caini aceia au omorat doar ca le era foame. La om pedeapsa se face cu inchisoarea NU cu moartea, caini de ce ar trebui omorati? sunt niste fiinte, care daca ar primi o bucatica de paine ti-ar ramane prieten toata viata.
Ganditiva un pic de ce sa omaram cainii, cand putem pur si simplu sa ne ducem pe un camp sa imprejuram o bucatica de pamant, 2-3 cotete si gata.
Daca s-ar face asta in fiecare sat/judet/oras nu ar mai fi caini pe strazi
TREBUIE SA LUAM ATITUDINE, viata noastra si a animalelor nu depinde de alegerea politicienilor. Suntem un popor cu drept de vot.

| Lexu12 a răspuns:

Si mie imi vine sa plang...
Pentru chestia asta pot face inchisoare oamenii aia, deci cred ca poti sa anunti politia sau protectia animalelor.
In orice caz, cred ei ara trebui batuti sau omorati cu toporul, nenorocitii aia!

| LuizaIoana a răspuns:

De unde esti? Imi pare rau ca ai vazut asta. sad

| YumiSukinanda explică (pentru LuizaIoana):

Neamt... cam pe la Piatra neamt. Stii, eu sincer, am murit, sufletul meu, nu stiu cum, s-a rupt in doua cand am vazut ce am vazut. Imi doresc sa nu fa vazut, dar mai mult. imi doresc sa nu se fi intamplat.

| RodicA2222 a răspuns:

crying((((((((((
Eu sunt mai emotiva de fel.Nu-mi pot imagina cum pot sa ucida ceva/pe cineva! Sincer, cand merg pe strada un caine, o pisica, ceva, Imi vine sa mor, sunt slabi/e si imi rog parintii sa-i iau acasa sa-i ingrijesc (am doar 13 ani jumate).Si de fiecare data, ma duc la magazinul din colt si cumpar cate ceva, nu sa-mi potolesc mie pofta /foamea ci in speranta ca o sa vad pe strada un animal neajutorat, care are nevoie de ceva! De o bucata de paine.Sincer ma doare,ma doare sa-i vad cu privirea aia,care ma distruge,ma atinge fix in punctul sensibil! De cate ori am fost (la market,la magazinul din colt) nu, nu mi-a fost rusine de altii care se uitau la mine! Unii colegi faceau misto,''cum dai la cani mancare?, ai tu prea multa acasa?'' Am zis NU! Nu e vorba ca am prea multi bani, ca imi permit! E vorba ca mi-e mila! Mi-e mila de oricine! Intr-o zi m-a trimis mama dupa paine, si eu am vazut un grup de caini (vreo 4 la numar )care cautau prin tomberoane! Am inceput painea (era feliata) si le-am dat la fiecare,si am stat langa ei sa vad,sa vad cum mananca si la sfarsit se uita la mine,vrand parca sa-mi multumeasca! La sfarsit am lacrimat de bucurie! sade dureros! Imi vine uneori,sa ma duc afara pe strada si sa strig ''De ce? '' De ce sunt ai nimanui? La fel si la oamenii saraci, macar unii se mai indura sa le mai dea cate ceva, mai bat din usa-n usa, dar animalele? Ele sunt considerate ca niste obiecte
SI CATEODATA, IMI VINE SA NU MAI TRAIESC!