| TotallyMe a întrebat:

Hey... pe 5 iunie fac 12 ani
Ideea e ca nu am chiar nici o idee
Imi puteti spune niste localuri in cluj napoca unde sa nu fie scump?

Multumesc anticipat

1 răspuns:
| iuliana2003 a răspuns:

1. Agape

Agape este o pensiune/restaurant/cantină fix în centrul Clujului (strada Iuliu Maniu nr.6, fosta stradă 6 Martie cum o știu cei mai mulți, am lucrat un an jumate pe strada asta și n-am fost să mânânc acolo decât după ce am plecat). Este un local drăguț spre frumos chiar, foarte apreciat în rândul studenților și în rândul celor care ies pe centru în pauza de masă și nu vor să dea jumate din salariu la un local „cu fumuri". Eu am fost de câteva ori la meniul zilei și DE FIECARE DATĂ am găsit ceva bun de cumpărat, fie că au fost ciorbe calde și bune, fie că m-am orientat spre un felul doi mai verde așa (spanac, legume gratinate sau cartofi cu rozmarin). Mie îmi place localul, dar este un local de zi cu zi, nu pentru ocazii.

Plusuri:

prețuri mici spre foarte mici
locație super centrală, aproape de toate obiectivele turistice din Cluj
poți servi meniul zilei toată ziua, nu doar la prânz
mâncare este gustoasă ca la mama acasă
Minusuri:

meniul nu e foarte divers
nu e genul de local unde să mergi la o întâlnire, aici mergi doar să mânănci
repet: NU este un restaurant, este mai mult o cantină
2. Bistro Capriccio

Nu prea ai cum să-l ratezi, pentru că se află chiar pe drumul de la Gară spre Centru (strada Horea), este și acesta un local central și aproape vis a vis de Facultatea de Litere. Nu este însă un local foarte ieftin, dar mâncarea este destul de diversă și frumos prezentată. În plus localul arată mișto, chiar e ceea ce eu numesc un local drăguț ca design, nu ceva foarte sofisticat, dar drăguț. Este bun și pentru o întâlnire la cafea sau limonadă (chiar au o limonadă bună de tot aici), dar clar și pentru un prânz sau o cină, fie că e pește fie că sunt doar legume cu fipturi diverse. Am gustat un pește foarte bine preparat aici, în condițiile în care nu prea îmi place peștele gătit acasă, de către mine. Pot spune că și acesta este un local de zi cu zi, dar îl puteți folosi și ca un loc de întâlnire și de stat la taclale.

Plusuri:

amplasare deosebit de bună, dacă te prinde foamea în drum din sau spre gară
ferestre largi spre strada Horea (te simți oarecum într-un oraș în continuă mișcare și e minunat)
mâncare bună și frumos prezentată
atmosferă plăcută
Minusuri:

nu te aștepta să primești mâncarea foarte repede, probabil durează mai mult să o aranjeze pe farfurie happy
prețuri nu foarte nici având în vedere că nu este un restaurant nici acesta
poate fi un local gălăgios și plin de studenți înfometați (uneori, căci eu am prins odată o sâmbătă tare liniștită acolo)
3. Casa Vikingilor

Beneficază de două locații în Cluj, unul în complexul studențesc Hașdeu și altul în cartierul Grigorescu, pe strada Fântânele. Am fost în ambele, dar cel din Hașdeu este cel mai popular. Arată cam rău localul (cel puțin după gusturile mele), dar mâncarea este foarte bună. Deci nu mergeți aici cu cineva care iubește mai mult atmosfera decât mâncarea, căci o dați în bară, în schimb cu cineva care iubește mâncarea, este de mers, îl super recomand. Am mâncat aici unul dintre cele mai bune platouri, carne de curcan cu varză, legume și cartofi aurii, am mâncat două persoane din acel platou (care cică era pentru o persoană, OMG! și abia am reușit să-l terminăm). Prețurile sunt mai mult decât decente.