| cosmina92 a întrebat:

Hey ^_^
Sa vorbim putin despre "bine" si "rau" :3
Spuneti-va punctul de vedere big grin De exemplu eu sunt de parere ca nu exista un "bine" sau un "rau" general. Ca totul e relativ, ca totul tine de perspectiva fiecaruia. Astfel pana si cele mai "mari" intrebari au raspunsuri diferite.Pe scurt sunt de parere ca exista o realitate care variaza in functie de perspectivele personale.
Okay, eu am strapuns o masa de subiecte mai larga. Insa voi puteti sa va referi doar la bine si rau, daca vreti :3

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Exista doar de aceea e prezent pe pamant, era mai bine daca exista doar binele si ne ajutam intre noi. Dar omul bun ajunge in rai si ala rau sfarseste in iad.

| Happyjump a răspuns:

Bine-nu există
Rău-tot ceea ce ne înconjoară

Când ești bun ești luat de prost, când ești rău, ești un fel de zeu, cei buni devin răi, iar cei răi devin din ce în ce mai răi.

| cosmina92 explică (pentru Happyjump):

Totul tine de perspectiva fiecaruia. Nu e nimic general, deci iti respect parereawinking

| BPAndrei a răspuns:

"bine" sau "rau" nu sunt chiar lucruri relative. Exemple pot fi usor date, nu e bine sa bati pe cineva, nu e rau sa ajuti pe cineva. Perceptia fiecaruia asupra binelui si a raului e cea care ne defineste si pe noi ca si persoane "bune" sau "rele". Umanitatea este definita prin puterea de a deosebi binele de rau. Asta e unul dintre motivele pentru care suntem numiti oameni.

| cosmina92 explică (pentru BPAndrei):

Nu ai inteles la ce ma refeream straight face Adolf Hitler, a crezut ca face bine ceea ce a facut si totusi ceilalti au crezut si cred ca e un om rau, nebun etc. Un om cand face ceva crede ca face ce este bine pentru el, pentru ceilalti. Eu fac ce cred ca este bine si totusi tu sa crezi ca este total gresit. Ce e bine pentru tine poate sa fie rau pentru mine!

| adrianionut49 a răspuns (pentru cosmina92):

Da acum am inteles, dar daca faci ce crezi ca este bine pentru tine si pentru ceilalti este rau pe ei ii vei afecta. de aceea nu trebuie sa te uiti numai la tine trebuie sa te uiti si la ceilalti. da asta e parerea mea.

| BPAndrei a răspuns (pentru cosmina92):

Eu am inteles perfect, si se pare ca si tu l-ai inteles perfect. Prin exemplul dat de tine: Adolf Hitler a crezut ca face un bine, deci din punctul lui de vedere era bine, multi altii au spus ca a facut mult rau. Perceptia fiecaruia asupra binelui si a raului e cea care ne defineste si pe noi ca si persoane "bune" sau "rele". Daca tu consideri ca a fost un om rau, sa stii ca poti fi considerata de nazisti o persoana rea, de unde reiese si ideea mea. Prin urmare binele si raul nu sunt relative, sunt pur si simplu puncte de vedere. Daca toti am vedea aceleasi lucruri bune si rele, am fi o "rasa perfecta". Si nu, omul nu este perfect.

| cosmina92 explică (pentru BPAndrei):

relativ= evaluat, determinat cu aproximație; condiționat, limitat, VARIABIL.
Afirmi ca nu exista ceva relativ, apoi ca exista. te contrazici...
Fiecare vede binele si raul in felul sau. Unii vad rau, ce vad eu bine si invers. Deci binele si raul este ceva relativ happy

| adrianionut49 a răspuns:

Sa spun cu inceputul. Raul a aparut atunci cand Adam si Eva au pacatuit macand din pomul vieti dar pana atunci nu exista rau. Aceasta intamplare sa petrecut acum 3000 3500 de ani in urma. Noi fiind mostenitorii lor am absovit pacatul (ei fiind parintii nostri). La inceput a existat un paradis in care nu era rau dar nu trebuie sa ne facem aleuzi ca nu va mai exista si in viitor. Biblia ne asigura lucrul acesta. Dar sa-ti spun despre bine si rau. ti-am spus cum a aparut raul dar crezi ca mai exista si bine in ziua de azi? Eu spun ca da. Lumea din jur nu ii slujeste lui Dumneze si de aceea este asa de multa rautate in lume....este clar ca si o forta spirituala rea accentuiaza rautatea deoarece stie ca nu mai are de trait mult ea se numeste Satan dar in viitor cum am mai spun ea va fi inlaturata de pe fata pamantului fiind dustru de catre Iehova dupa cei 1000 de ani de domnie a lui Isus. E foarte mult de spus si m-as bucura daca as faceo. A cum am vb despre rau si ce se va intampla cu el dar despre bine... exista? Da. Daca ii slujesti lui Dumezeu din toata inima si te dedici lui cum fac eu acum atunci vei afala ca exista si bine. Daca faci lucruri bune nu e destul deoarece nu simiti acea satisfactie in inima. Binele il intalnesti greu nu ca raul care e la tot pasul. Ai spus ca totul tine de perspectiva fiecaruia da intro mica masura dar cand faci rau Satan intervine si til accentuiaza dar cand faci bine e mai greu dar atunci il alungi pe Satan. Nu noi creem raul in lume. Satan il creeaza si ne induce in eroare pe zi ce trece. Vreau sa-ti spun mai multe dar uite iti ofer saitul nostru Al Martoriilor Lui Iehova si aici vei afla mai multe.
http://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/intrebari/
Acest sait nu te ajuta sa afli numai de rau sau de bine te ajuta si cum sa te comprti in lumea reala, sa afli mai multe depre biblie dar ca sa faci lucrul acesta trebuie sa o studizi. Sper ca ti-am fost de folos.

| cosmina92 explică (pentru adrianionut49):

Nu te contrazic, e punctul tau de vedere si il respect. Poate am lasat impresia ca nu cred in Dumnezeu, nu stiu. Eu cred, insa nu in acel Dumnezeu in care cred toti sau nu cred, nic ei nu stiu ca prea se contrazic. Acum sa nu spui ca incalc una din porunci, ca imi fac propriul Dumnezeu sau altceva, insa cum am spus raul nu exista, doar binele. Dumnezeu nu e ceva sadic, care sa ne judece si sa spuna " Tu trebuiue sa arzi in iad". Tocmai asta spuneam, nu exista un rau sau un bine valabil pentru toti, de exemplu Adolf Hitler, poate marea majoritate il vede precum un om rau, insa el a crezut ca face un bine prin actiunile sale. Pe langa asta chiar daca ar exista acel Satan, daca el o sa moara inseamna ca nu o sa mai existe iad, cine ar fi atunci stapanul iadului? Si totusi astea sunt doar niste franturi personale. ^_^

| adrianionut49 a răspuns (pentru cosmina92):

Nu iti faci propriul Dumnezeu si te respect si ma bucur ca miai raspuns si cum ai spus si tu ca Dumnezeu nu judeca si nici nu pune la incercare pe nimeni. Dar un om cu minte deosebeste binele de rau. Da poate Adolf Hitler credea ca face bine dar oameni din jur ce spuneau, dar ce spunea Dumnezeu. Ma refer la Dumnezeu deoarece numai el decide daca mergem in paradis. Daca oameni cred ca Hitler nu facea bine da Dumnezeu care e creatorul universului. Gandeste-te un pic el stia ca face bine dar in contradictoriu cu legile lui Dumnezeu facea bine? Da mi-ai dat un exemplu si ma bucur pentru asta. Acum cu Satan, cum ai spus ca daca moare cine va conduce iadul. Da te-ai gandit bine. Da sa-ti spun ceva: biblia nu se contrazice si spune ca plata pacatului este moartea in romani 6"23 deci cand murim toate pacatele pe care le-am facut pe pamant sunt sterse si depinde de noi in cei 1000 de ani de domnie a lui Isus daca vom trai vesnic sau nu. Iadul nu exista cand mori esti ca si cum ai dormi sau ai avea un somn mai lung. Noapte cand dormi iti dai seama cum trece timpul?, nu nu ai cum, numai cand te trezesti dimineata si spui ce repede a trecut noaptea, sper ca intelegi ce vreau sa spun. Asa e si cu moartea, cand mori dormi un somn mai lung pana in cei 1000 de ani in care Satan va fi inchis. Deci iadul nu exista. Dar sati mai spun un exemplu, un Dumnezeu iubitor siar tortura propria creatie adica pe noi. El are cea mai importanta calitate iubire si el ne iubeste si nu vrea sa suferim. Tias spune mai multe despre cei 1000 de ani ca e ceva lung si important dar mai intai uitete la acest videoclip si o sa vezi de ce e rautate in lume http://www.jw.org/ro/video-de-ce-sa-studiati-biblia/

| cosmina92 explică (pentru adrianionut49):

"El are cea mai importanta calitate iubire si el ne iubeste si nu vrea sa suferim."
Esti unul dintre putinii oameni pe care ii aud afirmand asta. In rest aud doar contraziceri si contraargumente total eronate. Astfel am ajuns la concluzia ca unii oameni daca nu toti isi formeaza o perspectiva care forteaza fiinta sa se integreze in absolut dupa moarte.
Sunt mii de pareri, gen: unii merg in iad, altii in rai, dupa moarte nu exista nimic, exista numai rai, etc. Astfe, nu mai incerc sa combat prin argumente pe nimeni, ii las sa creada ce vor, chiar daca se contrazic singuri... Ii las pe toti sa creada ce doresc, iar intre timp imi construiesc un tablou empiric, prodigios :3 Mersi, ca ai oferit mult, din putinul tau timp, pentru aceasta discutie ^_^

| adrianionut49 a răspuns (pentru cosmina92):

Sincer mi-a facut placere sa vorbesc cu tine. Eu imi ofer mult timp pentru ai ajuta pe alti finca asta imi este meseria sa spun asa. Dar nu inteleg ce vrei sa spui ca imi construiesc un tablou empiric, prodigios. Si n-ai pentru ce. happy

| cosmina92 explică (pentru adrianionut49):

Pe baza intamplarilor, invataturilor, experientelor imi realizez propriul drum in viata(tabloul, de care spuneam) si incerc sa il fac cat mai uimitor, fabulos, mirobolant si alte adjective laughing Scriu diverse opere, ascult muzica, citesc operele altora si totusi inca imi ramane timp si de "tristete", atunci ma gandesc la foarte multe. ^_^

| adrianionut49 a răspuns (pentru cosmina92):

Ce frumos vorbesti. Ai dat un exemplu bun si e uimitor ceea ce faci. Succes pe mai departe si nu te lasa. happy

| cosmina92 explică (pentru adrianionut49):

Multumesc, pace! ^_^