| Andreea213 a întrebat:

Hey,TPU! Imi puteti spune si mie cateva experimente pe care le pot face acasa fara substante chimice?

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Mda...baga un ou crud la microunde. Nu garantez, insa, ca maine vei mai avea microunde.Ou. Bucatarie.

| Staind a răspuns:

Ulei incins si apa

| Hora_Darius_1996 a răspuns:

Cel mai la indemana experiment este cristalizarea sarii de bucatarie.Amesteci sare cu apa, lasi sa se topeasca sarea in apa, si pui la fiert amestecul.Acesta trebuie sa fiarba pana ce se evapora toata apa.La sfarsit vei observa sarea depusa pe peretii vasului.Sarea din solid in lichid apoi din nou in solid.Iti recomand sa folosesti o cantitate mica de apa ca sa nu dureze fierberea mult timp, aproximativ o canita de apa sau jumate de pahar.