| Joanna2000 a întrebat:

In ceva timp voi fi de serviciu pe scoala. E prima data cand fac si voi fi prima din clasa care va face. Voi face cu o colega deci vom fi cate 2. Am cateva intrebari:

1) Ce va trebui sa fac mai exact? (Ne-a spus si doamna diriginta pe scurt dar, as vrea sa stiu toate "responsabilitatile")
2) Eu fac ore de la 13, la cat va trebui sa merg la scoala si, daca aveti vreo idee, la cat voi iesi? (sunt in clasa a 6 a, gimnaziu. )
3) Noi in scoala avem scarile profesorilor ("usa din fata", sau ceva de genul) si scarile elevilor ("usa din spate"). Elevii nu au voie pe "scarile profesorilor" dar colegii nostri vor vrea sa o ia pe acolo. Sa ii las?
4) Ce voi putea face ca sa nu ma plictisesc?
5) Daca vom da un test/teza/examen si eu sunt de serviciu pe scoala, voi putea merge sa-l dau? Dar daca am o ascultare?

Scuze daca am intrebari stupide dar, sunt emotionata.hee hee
Scuze daca am greseli gramaticale sau de scriere.

Dau FUNDA big grin

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare scoala are propriile reguli, asa ca, noi nu stim ce reguli si raspunderi sunt la tine la scoala.
Intreba-ti diriginta sau profesoara/ profesorul de serviciu si scrie, daca nu poti retine responsabilitatile elevului de serviciu.

In principiu, unele scolii cer ca elevul de serviciu sa-si faca datoria de disciplina, ordine si ce mai este nevoie doar in pauza si sa intre la ore ca orice copil normal, dupa ce se termina pauza.
Automat tezele si examenele sunt obligatorii pentru toti, ca atare, trebuie sa fii prezenta in clasa, eventual se iau copii de la o alta clasa cat timp tu esti de examen/teza.
Emotionata? De ce? Este un serviciu pe care fiecare elev este obligat sa-l faca din datorie pentru scoala, in plus, nu te absolva nimeni daca nu stii lectiile la ora la care ai lipsit, deci, trebuie sa muncesti de 2ori mai mult, ca sa recuperezi daca nu intrii la ora respectiva.