| cevazacelamineintorace a întrebat:

Intr-o zi torida de vara pe asfaltul fierbinte si uscat al soselei " observati" la distanta "pete de apa".
Explicati fenomenulwinking

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

.este vorba despre o iluzie optica creta de reflexia si refractia luminii!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Caldura degajata de asfalt produce un efect (balta de apa) e frumos mie imi place cum se vede.

| Wilder a răspuns:

Transpiratia vreunui caine...

saaaaaaauuuuuu

In locul acela a scuipat ala de sta pe langa biserica si intinde mana...

| AframyK a răspuns:

Din cauza fierbintelei asfaltului.

| deea98 a răspuns:

Sunt mirajele optice... Acestea se mai petrec si in desert, atunci cand, la orizont, ti se pare ca vezi o mare intinsa. E din cauza seninatatii cerului, iar tu, fiind disperat dupa apa, il vezi asa de albastru incat crezi ca e o mare!

Asa se intampla si in exemplul tau. Confunzi cerul cu apa.

| Denii_1157 a răspuns:

A

| alessia_7575 a răspuns:

Fenomenul se numeste "fata morgana"

| dezi a răspuns:

Miracol din cer