| Shugareala a întrebat:

La jocul UNO, in cazul in care am 2 carti 4+ in mana si dau una dintre ele jos, iar adversarul imi cere sa arat cartile, cine ia cele 6 carti, avand in vedere ca eu mai am inca o carte 4+ in mana (tinand cont ca nu aveam nici numarul, nici culoarea necesara continuari jocului)? Subiect de cearta :-)))

3 răspunsuri:
| nCansu a răspuns:

Cel ce trebuie sa ia 6 cărți este cine te-a pus sa arați cărțile.

| Shugareala explică (pentru nCansu):

Stai ca ne contrazicem inca... el spune asa, " tradus tet-a-tet, regulamentul spune ca daca ai in mana o carte pe care poti sa o dai jos si esti pruns cu ea in mana trebuie sa iei cele 6 carti, avand in vedere ca tu ai 4+ in mana, carte pe care o poti da oricand jos trebuie sa iei cele 6 carti, nu scrie nicaieri in regulament ca cei 2 de 4+ din mana se exclud reciproc asa ca sa nu il interpretam dupa bunul plac si sa tinem cco t doar de ce scrie in el"

| nCansu a răspuns:

Eu cam stiu regulamentul jocului Uno deoarece joc de mica a est joc. Tu cartea de +4 ai voie sa o dai jos doar in momentul in care nu ai număr, culoare sau alte cărți ce pot fi date jos. In momentul in care un jucător îți cere sa ii arați cărțile si tu nu ai mai fi avut o alta alternativa decât sa iei alta carte, el este nevoit sa ia 6 carti, dar daca tu ai inca o carte diferita de cele doua negre ( +4 sau cea cu care schimbi culoarea), si ai ales sa o joci pe cea cu +4 atunci tu ești cel care trebuie sa ia cele 6 cărți.