| anonim_4396 a întrebat:

Maine am teza si v-as ruga sa imi explicati ceve=a daca se poate sa imi dati si niste ex:
-arhaisme
-opera epica
-compunerea si conversiunea
-caracterizarea operei lirice

Răspuns Câştigător
| andre2726 a răspuns:

Arhaismele sunt cuvintele vechi, invechite care nu se mai folosesc
opera epica sincer nici eu no mai tin minte dar sper ca asta sa te ajute http://www.referatele.com/......le-com.php
compunerea este un fel de povestire
conversiune uite aici ceva putin mai detaliat http://www.scribd.com/......ramaticale

iar opera lirica este simpla :
-
(bine aici recunosc ca am copiat din caietu meu de rom. da ce sa-i facem :D)
deci...
-sunt prezentateelemente de prozavie -vers
- strofa
-rima
-ritm
- masura
-se simte prezenta eu-lui liric
-gandurile si sentimentele autorului sunt transmise in mod direct
- modul de expunere este descrierea in versuri
- genul liric se caraterizeaza prin : subiectivitate, sensibilitate, muzicalitate, confesiune si fantezie
- nu exista personaje si actiune
p. s. daca e ceva ce nu ai inteles sau mai ai nevoie de niste exemple lasa-mi un mesaj :D

4 răspunsuri:
| Pisicuța a răspuns:

Nu facem teme p TPU, cred ca e a mia oara cand repet si o sa mai repet.
daca pui o intr legate de teme automat daca ceilaltzy iti vad intr ca rasp exacte, ei o sa se gandeasca daca uh incalci regulile de p TPU si ceilatzy pot deci spune stop incalcarii regulilor p TPU stergand intr asta(raportand-o) sau numai posta vreodata intr despre teme.
pa-pa

| Dmonik a răspuns:

Mamaaaaa, dar tu chiar n-ai dat pe la scoala? Ca pui intrebari din toata materia! Dar ceva morfologie nu vrei sa explicam, ca sintaxa o faci in semestrul II - multumim lui dumnezeu!
Deschide caietul si citeste cat mai ai timp, lasa naiba tup-ul!

| Lariiiiiiiiiii a răspuns:

Pai arhaisme is cuvinte vechi care nu se mai folosesc acum:cum ar fi voievod.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Arhaismele sunt cuv vechi iesite din uz ex:pedestras:lancier
Caracteristicile operei epice:-se face simtita prezenta naratorului; modurile de expunere sunt naratiunea, descrieerea, dialogul; naratorul prezinta ganduri si sentimente prin inermediul actiunii personajelor cred ca o sa va dea mai mult ca sigur D-l Goe mai citeste si fa argumentare ca e schita sau argumentare ca e opera epica, eu am luat 9, 10 la teza la romana.Succes!