| Anonymous56 a întrebat:

Mi-am cumparat un accesoriu dintr-o revista.Acolo scria ca e placat cu argint.Recunosc e cam micut (in jur de 1 x 1, 5 x 2 cm)si nu am dat chiar" 2 lei" pe el.
As vrea sa stiu si eu cum pot sa-mi dau seama ca e placat cu argint, ce pot sa fac?
Mai pe scurt, cum se recunoaste "argintul ca-i argint" si nu tinichea?
Se foloseste vreo solutie sau ceva de genul asta?

Răspuns Câştigător
| just4you a răspuns:

Nu se foloseste nici o solutie,dar argintul scrie pe perete,asa ca ia accesoriul si du-te la un perete mai deschis, da cu el pe perete, si daca e argint va scrie ca si cum ai da cu un creionwinking

14 răspunsuri:
| TheCritic a răspuns:

Hm.eu stiu ca e inscriptionat cu un codbig grinpe undeva, foarte minuscul pentru a nu fi inestetic...big grin

| Cristianne a răspuns:

Stai linistita, daca l-ai cumparat dintr-o revista sigur nu e de argint, chiar si daca nu ai dat chiar "2 lei" pe el.nu te mai lasa pacalita de tot felul de chestii din astea, gandeste-te ca sunt milioane de reviste ca si a ta si nu cred eu ca le-au placat cu argint pe toate.
sper ca te-am ajutat.pa pa si mult noroc:*:*:*

| Gam3 a răspuns:

Eu cred ca trebuie so bagi in apa si so lesi minimum vreo ora daca o sa se inegresaca e tiniche daca nu e argint

| shtephan a răspuns:

"Imbraca-te" si du-te la un bijutier sau la amanet si vei afla. Baftawinking

| lulu_8735 a răspuns:

Stiu ca argintul se curata fierbandu-l. Daca nu e argint si e tinighea va inegri. Sau du-te la o bijuterie si iti vor spune cat la suta contine argintbig grinbig grin funda? daca vrei?

| Criss_2552 a răspuns:

Trebuie sa aiba shtantza... cateva litere sau cifre mici pe undeva, daca are atunci e de argint happy. Funda? big grin

| lallalle a răspuns:

Daca scrie pe perete/foaie e argintwinking

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Argintul scrie pe perete la fel ca un creion! Traseaza o dungulita mica.

| Claudiu2011 a răspuns:

De obicei teoretic argintu scrie pe var alb daca accesoriu ala are vreun colt incearca sa scrii pe varul alb ar trebui sa scrie...sunt si alte metale care scriu printre care si argintu.plus ca in general argintu e stantat are 925 pe el scris dar daca e doar placat nu stiu daca scrie pe el. fundita daca ti-am fost de folos te rog

| Sophie90 a răspuns:

Punel in apa si daca nu rugineste e argint cu siguranta.

| clarobscur a răspuns:

Îl pui într-un pahar cu oţet şi îl laşi căteva ore. Îl poţi pune de seara până dimineaţa. Dacă nu e argint, se va înnegri, dacă e, atunci îl vei scoate aşa cum l-ai bagat. Asta e o variantă mai riscantă.

| 34588773 a răspuns:

Incearca sa scrii cu el pe perete...si daca lasa o urma de culoare gri inchis adica ceva de genul culoarea minei de creion, este de argint sau ma rog, placat.

| coolestpageer a răspuns:

De obicei argintul se indoaie foarte usor.tongue de asemenea se innegreste repede.

| Anonymous56 explică:

Adevarul e ca auzisem de la altcineva ca daca scrie pe perete ca si mina de creion inseamna ca e argint.Si scrie chiar si pe foaie.
E posibil sa fie argint ceva la %.