| NoNameJunior a întrebat:

Pe ce data e Halloween-ul? Se sarbatoreste si in Romania?

Răspuns Câştigător
| Florinaaaaaaaa a răspuns:

Pe 31 octombrie! Si da... noi la scoala noastra, de exemplu, sarbatorim in fiecare an asa: fiecare copil care vrea sa sarbatoareasca trebuie sa aiba un costum infricostator si fiecare aduce la scoala suc si prajituri [fiecare cat poate] si facem parada modei si prin oras. happy Poti sa propui aceasta idee si unui profesor si poate va fi de acord! Si bineinteles ca ducem si bostani cu ochi si lumanari in ei. laughing

14 răspunsuri:
| Smiley a răspuns:

Hei! Halloween-ul e pe data de 31 octombrie, dar nu cred ca se sarbatoreste in Romania sau cel putin nu toata lumea sarbatoreste! :-) E mai mult o sarbatoare a americanilor!

| Adryan657 a răspuns:

La sfarsitul lunii octombrie in fiecare an

| TheGeor19 a răspuns:

Se sarbatoreste in noaptea de 31 octombrie! Nu prea se sarbatoreste in Romania din cate stiuhappy.am auzit ca se mai fac petrecerihappy
Sper ca te-am ajutatbig grin

| AndutzaAndu a răspuns:

La mine în școală mereu se sărbătorește halloween-ul, acum depinde, poate nu peste tot în țară se face așa. thinking E pe 31 octombrie. tongue

| smile20000 a răspuns:

Halloween-ul este pe 31 octombrie dar nu se sarbatoreste in Romania dar daca vrei sa iti pui un dovleac in fata usii nu te opreste nimeni.

| Afãrinツ a răspuns:

Buna! LA mine la scoala facem petrecere in fiecare an exact a doua zi dupa Halloween. Noi facem party-ul pe 1 noiembrie. Halloween-ul se sarbatoreste pe 31 octombrie, insa nu in Romania. E o sarbatoare a Americanilor (cel putin asa stiu eu) dar daca vrei sa mergi la "Ne dati ori nu ne dati", nimeni nu spune nope. happy Sper ca te-am ajutathappyhappyhappyhappyhappy

| Duta_Alexandra_1998 a răspuns:

Am cautat pe net si da se sarbatoreste halloween nu de aceea se spune ca in transilvania locuieste dracula?! cred ca americanii sau luat dupa dracula de la noi la sarbatoarea asta

| Banuta_George_1990 a răspuns:

Pe data de 31 octombrie ni in fiecare an de hallowen facem compuneri inspaimantatoare si putem sa ne imbracam intr-un costum

| Chita_Andreea_1963 a răspuns:

Habar nu am

| ElectricChapel a răspuns:

Similar halloweenului, este noaptea Sfantului Andrei, cand se da cu usturoi pe la geamuri si usi sa nu vina strigoii si fantomele. In Ardeal, se sarbatoreste tot in noaoptea aia, se merge la castelul lui Dracula si se uita la filme facute dupa romanul Dracula... sper ca ti-e de ajutor

| Georgiana_Maria_1994 a răspuns:

Halloween-ul este pe data de 31 octombrie si sarbatoreste cine vrea! La noi la scoala se sarbatoreste aproape in fiecare an! happy

| eneioana a răspuns:

Este pe data de 31 octombrie dar mai mult se sarbatoreste la americani.Noi sarbatorim la scoala

| StefanianiamegaCristinatinamega a răspuns:

Se sarbatoreste mai mult de americani.Halloween-ul se sarbatoreste pe 31 Octombrie. Unii romanii (elevi)sarbatoresc cu invatatorii la scoala.