| TrottiForYouOfSurprise a întrebat:

Sal, imi explica si mie careva cum se joaca "Flori, fetesau baieti"? fundita

7 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Bună
Pai, la inceput se aleg doua persoane, care se duc mai departe de restul lumii, unde se pun de acord asupra unui numar. Se intorc la grup si participantii spun la rand cate un numar pana cand cineva ghiceste respectivul numar. Trebuie sa aleaga unul dintre ei, dar nu oricum. Isi alege un domeniu. Clasicele sunt flori, fete sau baieti, melodii sau cantareti, mancaruri sau bauturi.

Ce doi de la inceput se duc inapoi la colt si se gandesc. Sa zicem ca e vorba de flori. Unul dintre ei decide sa trandafir, celalalt lalea. Se intorc si-l intreaba pe cel care-a ghicit ce prefera intre trandafir si lalea, acela plecand apoi la colt cu cel care reprezenta floarea preferata. Si asa mai departe. N-are nici o finalitate jocul, dar ce mai conteaza cand ai de ales...
Succes!

| Day19 a răspuns:

Mai intai se aleg 2 persoane care se duc intr-un colt si aleg un numar(de obicei de la unu pana la zece). Apoi vin si intreaba pe fiecare membru care mai joaca daca stiu acel numar pe care l-au ales. Dca un membru stie,are de ales un domeniu. Cele mai intalnite sunt,,flori,fete sau baieti,melodii sau cantareti".
Alege unul dintre domenii, apoi cei doi se duc intr-un colt si daca el a ales de exemplu flori, cei doi trebuie sa se gandeasca la 2 tipuri de flori diferite. Apoi se duc si il intreaba pe cel care a stiut numarul si el alege unul dintre tipuri de flori si cel care a ales acel tip se duce cu unul dintre cei doi care a ales acel tip de floare. Apoi el si cu unul dintre cei doi aleg un numar si se tot repeta!
SPER CA O SA-TI FIE DE AJUTOR!

| PapuShyk00 a răspuns:

Pai jocul flori, fete si baieti se joaca in felul urmator.2 pesoane pleaca mai incolo de restul grupului, aleg un nr(de obicei de la 0-10)apoi se intoarce la grup,si persoana care giceste nr isi va alege dintre urmatoarele categori. Flori,fete,baieti,carti, actori, etc(se mai pot adauga)si cele 2 persoane se duc si pun 5 nume de...(asta se decide doar dupa ce alege cel ce a gicit nr)ex:nr 1 il giceste o fata si ea alege flori cele 2 pers care au pus nr trebuie sa aleaga 5 flori de ex:1.lalea,2.trandafir,3.garoafa,4.zambila,5.ghiocel...apoi intrebati cei face la primul al doilea etc, apoi voi va alegeti ce sa fiti eu prima-lalea a doua-trandafir si cu cine alege cu aceea va pune urmatorul nr.Atentie nu se spune cine e trandafir si cine e lalea.o fundita:*

| PapuShyk00 a răspuns:

Se joaca in mai multi, doi se duc si aleg un numar. apoi intreaba pe fiecare.iar daca cineva ghiceste ei zic : Flori,fete sau baieti, melodii sau cantareti, carte de bucate sau desene animate. Iar el trebuie sa aleaga. De exemplu daca alege Desene Animate.Cei doi se duc si isi pun 2 nume din desene. de ex unu Tom & Jerry si unu Johny Bravo. si cand vin inapoi "castigatorul" trebuie sa aleaga dintre Tom & Jerry si Johny Bravo.Iar, de exemplu daca zice Johny Bravo se duce cu cel care avea acest numeAi inteles?

| PapuShyk00 a răspuns:

Flori, fete şi băieţi, melodii sau cântăreţi
flori, fete si baieti, melodii sau cantareti, poza d p desprecopii.com

Vârsta jucătorilor. De la 6 ani în sus

Numărul copiilor. Jocul se joacă cu de la 4 jucători în sus.

Obiective. jucătorii îşi dezvoltă spiritul de atenţie, învaţă să respecte reguli, îşi dezvoltă imaginaţia, se distrează.

Spaţiul de joacă. în interior sau exterior

Materiale necesare. nu sunt necesare

Pregătirea jocului. Li se prezintă jucătorilor regulile de joc.

Cum se joacă "Flori, fete şi băieţi, melodii sau cântăreţi". Copiii stau aşezaţi într-un şir. Doi copii merg în faţă şi aleg un număr de la 1 la 10, apoi se întorc la grup şi îi pun să ghicească. Cine nimereşte numărul ales, poate să îşi aleagă un domeniu: flori, nume de fete, de băieţi, maşini, cântăreţi, filme, melodii, ciocolată, desene animate, etc. Cei doi pleacă iar şi fiecare alege ce vrea să fie. Se întorc şi copilul trebuie să aleagă între variantele propuse pe cea care îi place mai mult şi îi va lua locul celui care a avut propunerea care nu i-a plăcut. Se repetă jocul de mai multe ori.

Ce este distractiv la acest joc este că apar mereu variante haioase de numere (de ex. 0 in chiloti de tabla) sau de personaje, se fac dezvaluiri despre preferinţele fiecărui jucător.

Variantă. jocul se poate juca pe echipe. Copiii sunt împărţiţi pe echipe. Pe rând se aleg 2 jucători de la o echipă. Aceştea aleg o cifră de la 1 la 10 şi merg să ghicească ceilalţi. Dacă de la prima echipă nu a ghicit nimeni trec la următoarea şi tot aşa. Echipa care ghiceşte alege un domeniu şi copiii trebuie să aleagă să fie ceva din acel domeniu. Se întorc şi jocul continuă ca la prima variantă. Doar că se numără dăţile în care echipele nimeresc cifrele.

| Pisykuta a răspuns:

Pai... mai intai, alegi o persoana si te duci mai departe de ceilalti copii ca sa nu auda! apoi, tu sau ea/el, spune un numar de la 0 pana la 10! apoi, va duceti la ceilalti copii si asteptati pana unul dintre ei ghicesate numarul ales de voi! daca un copil ghiceste numarul, are voie sa aleaga dintre categoriile: flori, fete sau baieti, muzica sau cantareti, carte de bucate sau desene animate! atentie! are voi sa aleaga doar o categorie! daca de exemplu a ales carte de bucate, tu si cu prietenul/a ta/tau va duceti si va puneti 2 feluri de mancare! de exemplu, tu esti pizza iar prietenul tau este hot dog! copilul acela trebuie sa aleaga intre pizza si hot dog, daca nu-i place nicio mancare alesa de voi, are voi sa refuze! din pacate, are voie sa refuze de 3 ori! apoi, daca alege o mancare, se duce cu aacea persoana care a ales mancarea aia (tu sau prietenul tau)! apoi, totul se ia de la inceput! funda? big grin