| MrHello a întrebat:

Sal TPU. am 1 ora am scamat 2 conturi pe un joc(le-am zis ca le dau gratis bani virtuali daca-mi dau parola, si mi-au dat-o), le-am schimbat emailul si parola. problema e ca daca suna la politie intru in bucluc? pana la urma nu evina mea ca au fost atat de "destepti" sa-mi dea parola... funda

Răspuns Câştigător
| Sociopat a răspuns:

Nu patesti nimic.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta ta poate fi incadrata la infractiunea de inselaciune, conform Codului penal, citez:
"ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."
Te sfatuiesc sa le restitui conturile.

| K0sti a răspuns:

Ce simpatic esti! Te mai si lauzi! Bucluc cat cuprinde, daca chiar se vrea!

Răspuns utilizator avertizat
| K0sti a răspuns (pentru MrHello):

Nu meriti sa-mi pierd timpul cu tine! Pune mana si citeste legile!

Răspuns utilizator avertizat
| vladv26 a răspuns:

Nu are ce sa faca politia. O sa ii trimita acasa. Doar daca are ceva rude sau cu ostinte prin politie atunci sar lutea sa ai probleme

Răspuns utilizator avertizat
| vladv26 a răspuns (pentru MrHello):

De obicei politia nu se baga pentru asa ceva. Doar pentru spart adrese de email si chestii de genu. Stai linistit ca oricum nu o sa mearga ala la politie. Daca are rude la politie ( aici nu ma refer la politia simpla aia ce patruleaza) merge acolo si iti afla ip-ul si stie unde stai. Dar e o sansa fff mica sa se intample asta. Oricum pentru siguranta mai bine ii dai conturile inapoi.

Răspuns utilizator avertizat
| saftaiiustin a răspuns:

NU. nu vei intra in niciun buclul logic
Nu are chef politia de asa ceva, de niste amarate jocuri

Răspuns utilizator avertizat
| Stefxn a răspuns:

Ce viata de rahat probabil ai daca iti ocupi timpul cu asa ceva.