| papuciirupti a întrebat:

Salut
am chef de un pescuit, tinand cont ca este luna septembrie, pestele(caras si crap) o sa caute vadurile mai inalte unde apa este mai mica si relativ mai calda, acum nu stiu cum sa pescuiesc pe acel vad unde apa este de cca 1, 60; pe fund cu cosulet si restul minunilor sau cu pluta culisanta? cand sa folesesc una si cand cealalta?
ce nada naturala mai folositi toamna?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vremea s-a racit brusc si daca vrei la caras in aceste zile te pot sfatui sa dai in ochiurile formate in stuf.Carasul sta in stuf acum, nu iese in luminis. Nu cu cosul ci cu varsa, este tot un fel de cos fabricat astfel incat pestele sa intre dar sa nu mai poata iesi.Bagi momeala in vârșă, il scufunzi in acel mic luminis din stuf, legi varsa de stuf si te duci a doua zi sa il controlezi.Tot in luminisul din stuf poti da si la undita daca vrei sa iti faci placerea de pescar.Bineinteles ca iti trebuie barca sau o pluta improvizata.

| papuciirupti explică (pentru anonim_4396):

laughing apreciez raspunsul tau dar nu ai inteles intrebarea.
eu nu vreau sa prind peste cu varsa ci sa-mi fac pofta cu lanseta, esenta intrebarii fiind sa pescuiesc la pluta la o distanta de 10m de mal unde este acel vad deci cu o pluta culisanta sau sa renunt la pluta si la toata montura si sa pescuiesc direct pe fund cu un cosulet culisant evident...
si tin sa iti contrazic ideea, pestele cand soarele luceste este mai mult ca sigur la apa mica unde apa este mai calda si nu in stuf deoarece inca nu a venit iarna, nu zic ca nu intra in stuf dar nu sta acolo...

| anonim_4396 a răspuns (pentru papuciirupti):

Nu mai iese carasul la mal, la apa calda.E mult mai calda si linistita a apa mare, in adancime si la loc ferit, adica in stuf.Stiu asta pentru ca sunt oleaca de pescar si am o balta in apropiere. Mai ales cu vremea asta, la apa mica nu mai gasesti nicun peste.incearca. mai bine iti iei lanseta si dai la undita adica fara sa arunci departe.Iti iei pluta si te duci undeva unde exista locas, luminis in buruieni, stuf sau alte plante.la adancime.