| Mindjack a întrebat:

Salut, am maine teza, si trebuie sa scriu 3 argumente ca opera literara Alexandru e o nuvela, ma puteti ajuta? Multumesc anticipat...

Răspuns Câştigător
| SimonaL a răspuns:

Alexandru Lapusneanu. banuiesc big grin. Opera de fata este o nuvela, specie literara a genului epic, mai ampla si mai complexa decat shita, mai scurta si mai simpal de cat romanul care infatiseaza o perioada semnificativa din viata unui personaj.Aceasta se caracterizeaza prin faptul ca prezinta o actiune ampla, desfasurata, uneori, pe mai multe planuri.Astfel, nuvela debuteaza cu intoarcerea in tara a lui Alexandru Lapusneanul, hotarat sa ocupe tronul tarii pentru o a doua domnie. Succes!

1 răspuns:
| Goguletzu a răspuns:

Depinde: e nuvela istorica.
Personajul e extras din ceva letopiset nu stiu bine, iar naratorul il preia si creeaza o noua infatisare a acestuia.
Motoc la fel deoarece el nu mai este mentionat in cartile de istorie ca fiind boier in a 2-a domnie a lui lapusneanul(el e introdus doar pentru a reprezenta antiteza dintre popor si Motoc)
A fost publicata in revista Dacia literara.
si restul e scris sancahappy