| fghjklkj a întrebat:

Salut, am si eu o "problema".
Nici nu stiu de unde sa incep. Am 16 si fumez de aproape 6 ani. Parintii mei nu stiu chestia asta, iar astazi m-a vazut mama in pauza, la scoala cu tigara in gura.
Ea era in masina iar eu pe trotuar, a lasat geamul jos si mi-a spus "Vorbim acasa".
Am iesit cu doua ore mai devreme de la scoala si acum sunt acasa, mi-a frica de ce o sa urmeze, mi-e frica de cearta cu ea, nu de pedeapsa care o sa mi-o dea. Sincer, imi pare rau ca am dezamagit-o si nu suport sa ma cert cu ea.
Ca fapt divers, ai mei sunt despartiti iar eu stau cu mama, mama nu fumeaza.
Intrebarea mea e: Ce sa ii zic?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Daca ai 16 ani si fumezi de la 10 ani, atunci e o problema majora. Nu te critic, nu e problema mea, e corpul tau si sunt banii tai, insa daca o tii asa, nu stiu cat o mai duci. Mama ta bineinteles ca e suparata. Daca nu doreai s-o dezamagesti, atunci nu fumai. Trebuia sa te astepti ca la un moment dat sa afle ce faci tu. Acum nu mai ai prea multe de facut, cere-ti scuze, las-o pe mama ta sa te certe cat simte ea ca e nevoie si, cel mai important, promite-i ca te lasi de fumat si tine-te de asta.

| KodrutZ a răspuns (pentru AFR81):

Corpul lui o fi, dar banii... nu prea.

| AFR81 a răspuns (pentru KodrutZ):

La 16 ani... corect. Banii familiei lui*.

13 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Spune-i ca nu o sa se mai repete.

| KodrutZ a răspuns:

Zi-i ca esti un idiot si ca vrei sa te internezi la dezintoxicare pe undeva sau macar sa te duci sa te tratezi la psihiatru. Ti-e frica de cearta? Maica-ta presupun ca are probleme cu mirosul daca de aproape 6 ani nu te-a mirosit...

| fghjklkj explică (pentru KodrutZ):

Da, nu poate mirosi nimic.

| T0T a răspuns:

După 6 ani să nu simtă nici măcar odată miros de țigară, să nu găsească nici măcar odată un pachet de țigară. Ar trebui să îi zici că copiii fac multe, mai au și părinții ceva numit responsabilitate cu care ar trebui să îi aducă pe drumul cel bun(măcar parțial)

| Fatamuntilor a răspuns:

Iti asumi responsabilitatea
NU da vina pe anturaj, tu esti singurul vinovat.
As fi curioasa sa aflu de unde ai tu bani de tigari!
Ai de gand sa te lasi?

| halogen001 a răspuns:

Fie ca te lasa, fie ca nu te lasa sa fumezi, trebuie sa te lasi singur de fumat. Fumatul nu ajuta la nimic.

Poti sa-i spui mamei tale ca se intampla foarte rar sa fumezi, ca te-ai luat dupa ceilalti si ca nu vei mai fuma intrucat nici nu-ti place.

| WaterDrop a răspuns:

"Mama, stiu ca pare grav, insa fac asta doar pentru a uita de gandul ca voi avea un copil." Las`o sa fie socata putin, apoi spune`i ca ai glumit si ai vrut doar sa-i dovedesti ca exista si lucruri mai grave decat fumatul, ca ai facut`o dintr-o curiozitate si acum a devenit un obicei si ca vei incerca sa te lasi in curand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca ai vrut sa vezi cum e(scuza buna), ca te lasi(arati ca nu mai faci).

| fghjklkj explică:

Mulumesc tuturor.

| Sebastian_Martin_2001 a răspuns:

Si eu am parinti drspartiti si tot 16 ani am. Fumez si mama stie cat de cat dar nu este sigura... spune-i ca iti pare rau si ca daca te bate tu tot o sa fumezi de la colegi fiindca si tu le.ai dat lor....si spune-i ca chiar daca te tine inchis si te bate tot vei fuma la scoala

| KodrutZ a răspuns (pentru Sebastian_Martin_2001):

Niste sfaturi cam imbecile. Mie daca mi-ar zice fiica-mea asa ceva, sa stiu ca as trai cu paine si cu apa dupa aia, dar as trimite-o la o scoala privata unde sa fie supravegheata 24/24 si nici macar sa se pise fara sa ceara voie sa nu aiba. Daca toti colegii tai se f&t in c00r, ti-o tragi si tu la ochiul maro? Daca toti idiotii tai de colegi intr-o buna zi decid sa se spanzure de cuier, o faci si tu? Geez.