| tripleM a întrebat:

Am un amic care e obsedat de anime-uri...eu le zic desene animate pentru ca dupa parerea mea e tot una, dar bineinteles ca el mare fan, inrait dupa anime-uri zice ca nu e tot una. Care e pana la urma diferenta dintre desenele animate si mai nou "celebrele anime-uri"? fara sa vorbim despre faptul ca aceste anime-uri prezinta o vulgaritate.Alte diferente exista? Oricum mi se par o prostie aceste "anime". ( cel mai bun raspuns primeste FUNDA).

Răspuns Câştigător
| DeXxa a răspuns:

Nu e nicio prostie, anime-urile si manga-urile(benzile desenate japoneze) fac parte din cultura Japoniei de multa vreme. So, anime-ul este intr-adevar un desen animat, dar ca este facut de catre japonezi, iar personajele au anumite caracteristici, ca aspect ma refer. In general povestea unui anime este bazata pe o manga, dar nu in toate cazurile, uneori se intampla invers. Exista multe categorii de anime-uri : romantice, de groaza, de actiune, aventura, yuri(dragoste intre 2 femei), yaoi(dragoste intre 2 barbati), echhi(adica un pic porno:))) etc. Vreau sa zic ca ai de unde alege anime-uri si fara sa "prezinte o vulgaritate". De curiozitate, ai vazut vreun anime?
Ti-am spus ce stiu eu, uite aici mai multe detalii:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Anime

27 răspunsuri:
| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Pai diferentele sunt urmatoarele
Desene animate-Ttom si jerry, familia Flenstone care sunt amuzante si mare parte pentru copii.

Anime- AU ochii aia ciudati o.O, sunt facute de juaponezi sau chinezi ca : tokyo mew mew, naruto.

SI sunt de 3 feluri :
Actiue, batai si chestii din astea
Copii, cu ratuste ciudate si tot felul de animalute.
si... Hentai, porno

| mihaelabr a răspuns:

Deja s-a explicat diferenta mai sus happy Dar sa stii ca nu toate anime-urile sunt vulgare; unele personaje sunt chiar foarte pudice si nu vezi un sarut decat dupa muuuulte episoadewinking
Oricum, iti recomand sa te uiti - cine stie, poate chiar iti vor placea si tie happy

| ElenaMaria1 a răspuns:

Pai anime-urile sunt create de chinezi/japonezi si sunt desenate altfel decat desenele obisnuite. anime-urile au ochii altfel corpul altfel si actiunea dintr-un desen de genul asta e altfel.de obicei cu lupte. Sper ca te-am ajutat.

| gigel68 a răspuns:

Te referi la hentai?

| xMihaela a răspuns:

Doamne.daca tu zici ca anime-urile sunt desene Tom si Jerry ce dracu o mai fii?
Daca copii mici se uita la saruturi si chestii din astea eu ma sinucid...
Si banuiesc ca urmaredsti Disney Channel.Cand aud aceste cuvinte imi vine in minte decat Mickey Mouse! Incearca si tu un anime ca poate-ti revine creierul

Scz pentru discurs dar ma enerveaza oamenii care zic ca anime-urile sunt de bebe...parca bebeii se uita la saruturi si chestii de genu asta

| CetateancaTurmentata a răspuns:

Uite o intrebare buna. Pai, anime-urile astea pe care le numesti tu desene animate sunt diferite nu pentru ca e grafica mai fancy sau ar fi prea multe spargeri de nas/cap/fata sau ruperi de maine/picioare etc. Japonezii, atunci cand fac aceste anime-uri, nu se gandesc ca fac un desen animat. Ei fac ceva in genul unui serial, numai ca nu joaca actori, ci e nevoie de anumite persoane care sa puna vocile personajelor. Si mie una mi se pare mult mai avantajos asa. De ce sa dai un purcoi de bani ca sa joace in filmul tau Angelina Jolie? Iti faci frumos propriul tau personaj. E si mai ieftin. Ma rog, revenind, anime-urile nu sunt numai cele foarte vulgare si pline de violenta. Daca stii sa cauti, gasesti anime-uri din care chiar ai ce invata (nu, nu Naruto, Sailor Moon sau Dragon Ball). Sunt atatea slice-of-life-uri, school life-uri, mysteri-uri, logic-uri, fantasy-uri bune pe care nu le vede nimeni. A, ba nu, poate le vede cineva, dar daca nu e clasicul Naruto, nu e bun (pentru eventualele injuraturi - n-am nimic nici cu Naruto, da' fratilor, prea o tineti intra-o veselie numai cu Naruto asta). Deci, daca ti se par anime-urile o porcarie, stii ce? N-am nimic cu tine, fiecare cu ce-i place. Dar daca vreodata ai curiozitatea sa vezi ceva care merita, poti sa-mi spui.

| CetateancaTurmentata a răspuns:

Daca tot n-am ce face, mai clarific un lucru: fratilor, anime-uile sunt facute exclusiv de japonezi. Nu de chinezi. Nici de americani. Punct!

| bastars a răspuns (pentru CetateancaTurmentata):

Adevarat totusi sunt compani americane care le traduc si le difuzeaza in america. Si apropo si eu sunt un fan Naruto dar iti fac o lista intreaga cu animeuri super actiune-romantic ( la astea de obicei unul e pudic)

| AnnaMaria a răspuns:

Inainte sa spui ca ti se par o prostie ar trebui macar sa vezi un anime. Vorbim dupa ce te uitilaughing

| YunaFFX a răspuns:

Depinde la ce gen de anime faci referire si ce inseamna desen animat pentru tine. Daca atunci cand auzi desene animate te gandesti la ceva pentru copii, da, nu sunt mari diferente (gen Pokemon sau Sailor Moon). Asta pentru ca genul asta de anime se adreseaza unui public cu varsta cuprinsa intre 6-12 ani. Exista si anime-uri care se adreseaza unui public mai matur, sunt exact ca filmele (horror, sci-fi, fantasy, drama, romance, erotic - ca tot aduceai vorba de anime-uri cu un continut vulgar, care in japoneza se numesc hentai). Ori nu poti sa pui un copil sa se uite de exemplu la Death Note, care e in genul thriller, pentru ca nu o sa inteleaga nimic si o sa mai aiba si cosmaruri. Explicatia? Japonezii fac efectiv scenarii pe banda rulanta. E mai ieftin pentru ei sa scoata anime-uri decat sa le ecranizeze. Sper ca te-am lamurit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anime-urile nu au ochi ciudati ci ochi mai artistic detaliati care sa imite realitatea, iar cea ce numesti tu vulgaritati sunct cele care apartin genului ecchi care este bazat pe perversiuni si hentai care contine si pornografii, dar nu sunt numai genurile astea sunt si multe anime-uri comice in care iti vine sa te alaturi personajelor si de actiune in principal avand legatura cu perioadele vechi ale japoniei si drama, razbunare si alte lucruri cele mai bune find cele scurte intre 3 si 26 de episoade, dar mai sunt si unii care in viata lor nu au vazut decat naruto si se cred fani inraiti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desene animate = Desene pentru copii retardați :haideți tineri titani, unchiul bunic, Steven universe etc.
Anime = Animații japoneze:conțin logică, violență, realism etc...
E o diferenta foarte marewinking

| loveanime059 a răspuns:

Acum serios, trebuie sa recunoasteti ca naruto e prea marfa, de aceea e si asa popular pentru ca e un anime foarte minunat si special, ai ce invata, eu de ex am invatat foarte multe lucruri, si stii ca unii o sa radeti si o sa-mi batjocorit com-ul meu, dar in mintea voastra normal, am invatat ca nu trebuie sa renunti niciodata, indiferent de circumstante, sa cred in mine, si sa nu ma mai las mai prejos decat altii, ca pan' la urma toti suntem egali, si facuti din acelasi pamant de Dumnezeu, sa-mi traiesc viata mai mult si sa nu o cred ca pe ceva semnificant, eu zic ca ai ce invata de la acest anime si doar pentru ca mai zicea de cateva ori 'la naib', ' la dracu' sau 'rahat' nu inseamna neaparat ca e vulgar, deoarece pan' la urma mai zice omul cateodata asa si mie mi se pare normal, ca nu suntem pana la urma niste sfinti, si inca ceva e o mare diferenta dintre desene animate si anime, japonezii si-au facut propiul lor stil, propria lor arte, si cum stim, arata si diferit fata de desenele animate, si de aceea le-au pus un nume specific, ca sa le diferentieze, ca pan' la urma sunt diferite, iar actiunea lor e diferita fata de desene, sunt lucruri reala din viata, desenele sunt doar niste seriale facute pentru copiii ca sa-i amuzeze, dar anime-urile sunt pentru adolescenti si chiar si pentru adulti

| Picakhu a răspuns:

MORI! Animele NU sunt prostii! Nu sun t desene animate! Pentru mintea te de Cocalar, e bun si Mikey Mouse si Tom&Jerry. Daca ai fi iOtaku ai intelege. Nu exista numai Hentai si Ecchi. Adica cu acctiune... prin acctiune ma refer la Niho, niho. Sunt horror, romance, meiji, mecha, yaoi, yuri straight face Alta data taci

| Alexandru_Draganica_1998 a răspuns:

Ba frate ce ai cu el daca e nebun dupa anime uitate si tu la unu poate tiar place si ai avea subiect de vorbit.In plus DINTRE TOM SI JERRY SI AnIMEURI DE EXCEPTIE E O MARE DIFERENTA.In plus grafia si pixeli sunt mai buni si sunt o groaza de categori care nu exista in desene animate.Aceste sunt desenel japonezilor.Ei de mici copii viseaza sa devina scriitori de magna.Numai frate spazurate, chiar lasate daca gandesti asa.

| becky2000 a răspuns:

Este o diferenta, uitate si tu inainte de a zice ca nu-ti place sunt senzationale. iubesc anime-urile

| giannyblack a răspuns:

Desene animate = Tom si Jerry
Anime = Naruto
-Diferenta este ca in Anime-uri personajele sunt desenate, cum sa spun, nu sunt ca pe hartie, nu au conturul asa de vizibil, pe cand in desene animate vezi conturul de la o posta laughing. Iar anime-urile au detoate. Ex:Aventura, Drama, Romantism, Actiune, Comedie. Pe cand in desenele animate sunt bazate numai pe un gen (Tom si Jerry; Comedie)

| HaLoG3N a răspuns:

Salut! faci o mare confuzie cand spui desene te gandesti la alea de pe cartoon network jetix fox kids minimax si anime de pe animax tvtokyo. Diferenta dintre ele este: desenele gen scooby doo johny test x men spider man sunt facute pentru copii de 5 -13 ani iar majoritatea au la baza divertismentul, actiunea, educatie unele pe cand anime sunt facute pentru adolescenti si chiar adulti in unele cazuri ele implica stari sufletesti caracteristice omului :dragoste frica razbunare "prietenie" si vreau sa subliniez acest cuv onoare etc chestia e ca aceste anime sunt desenele japonezilor preluate ulterior de europa si america intr-un cuv ele sunt apogeu genului animat IAR CEL MAI IMPORTANT DIFERENTA O FACI ATUNCI CAND TE UITI LA ELE UITATE LA UN ANIME SI APOI LA UN DESEN DE PE CARTOON JETIX SI SAMI ZICI APOI CAREI DIFERENTAhappy

| Ungureanu_Emanuel_1988 a răspuns:

Pai Anime din cuvantul de baza animation... sunt ca desenele dar sunt animate mult mai bine
PS: nu trebuie sa fie neaparat create de Japonezi exemplu Avatar Aang, este anime dar e creat in Coreea

| AsunaYukki a răspuns:

Eu cred ca nu-s diferente intre anime si desene animate pentru ca tot nu se aseamana cu lumea reala prea mult dar totusi animeurile is mai tari pentru ca ai vazut ce tare arata? in afara de dragon ball gt z etc... animeurile sunt tari. si chiar daca nu-s diferente li se zic animeuri pentru ca sa se deosebeasca de desene

| Baciu_Daniel_1998 a răspuns:

Incerc sa-ti explic fiind si eu fan.Simplu:Animeurile normale reprezinta viata reala, Manfa sunt personalizarea Fantastica a Animeuri-lor.Pe langa asta alta diferenta este ca Anime Manga face parte din Cultura Otaku(adica tot ce tine de acest gen).Au alt stil de desen adeseori mai realistic sau alteori facut mai dragut sau amuzant etc...Pe langa asta daca vrei sa te apuci de anime iti propun sa incepi usor cu seriale ca Digimon, Pokemon, si sa o iei usor spre actiune pentru ca eu asa am inceput invatanduma de pe la 7-8 ani sa ma uit la anime-uri.

| desenedaj a răspuns:

Desene animate la noi = anime in japonia! vezi fani anime aici http://desene-animate-jocuri.blogspot.com/2011/08/fani-anime-id-uri.html

| Susumu_Anita_2000 a răspuns:

Salut happy Nu, Animeurile nu sunt prostii si nu toate sunt vulgare, depinde de genl Animeului. big grin
(p.s.: prietenul tau mi se pare tare pentru ca se uita la Animeuri)
Pai Animeurile sunt desene realizate de Japonezi, cea mai mare parte, iar personajele Anime sunt cu totul altfel de cat desenele animate. Au corpul, ochii altfel, etc. Pe cand personajele desenelor animate sunt mult mai altfel, de ex. isi revin repede la infatisarea normala dupa ce au patit un soc (ca in Tom si Jerry, de exemplu) Iar desenele animate sunt pentru copiii de dub 12 ani. Animeurile, majoritatea, sunt +12 sau +13 ani.
Animeurile au mai multe genuri. De exemplu: hentai ( +18), ecchi (perverse), Gore ( cu scene horror, acestea sunt mai vulgare, si cu oameni morti cu organele scoase pe afara, scuze daca te-am speriat cu exprimarea mea), Supranatural, romance (de dragoste ), comedie, etc. big grin
Cam atat am stiut sa spun ^^

| KenzoNaive a răspuns:

Desene Animate = Tom & Jerry Amuzament

Anime = Facuti de japonezi : Batai, Violente, Vulgaritati & Actiune

Foarte mare diferenta!

| Sherlock123 a răspuns:

Bro...ce pot sa iti zic, in ziua de azi exista foarte multi romani inculti care zic ca anime-urile sunt doar niste desene pentru copii, dar ei nu s au uitat niciodata la ele ca sa inteleaga despre ce este vorba. Si da este foarte normal sa fii un fan inrait al animeurilor pentru ca sunt geniale(nu toate) animeurile prezinta niste povesti de viata extraordinare, proverbe, povestea in sine este structurata foarte bine, dezvoltarea personajelor, actiunea. Diferenta dintre desenele de la TV si animeuri este una de la cer la pamant, daca tii bine minte unele animeuri erau date la TV, dar au fost scoase pentru brutalitate, profanitate, indecenta si alte lucruri care nu sunt pentru publicul mai mic. Anime-urile dupa parerea mea te pot maturiza si te pot trezi la realitate, pentru ca ele asta vor sa faca sa prezinte lumea in care traim la un alt nivel. Am vazut anumite anime-uri si pot zice doar ca este un adevarat macel in ele, existe peste 120 de animeuri care sunt la categorie ''GORE''. Cam atat am avut de zis, sa te uiti la animeuri esteo adevarata arta......bine acum depinde si la ce te uiti pentru ca exista anumite animeuri care nu prea dau bine. Dar daca cineva vrea sa vada ceva bun in ziua de astazi am sa le recomand cate ceva: Attack On Titan, Vinland saga, One Punch Man, Jujutsu Kaisen, Kuroko No Basket, Haikyuu, Naruto(O adevarata capodopera), Hellsing Ultimate, Tokyo Ghoul, Invincible, Demon Slayer, Moriarty the Patriot, Death Note, Drifters si multe altele foarte bune. O zi buna in continuare!