| Alinalamicu a întrebat:

Analizele la sange(daca nu ies bune)ar putea fi un semn ca ai o tumoare sau cancer.Dar daca analizele sunt bune?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Analizele de sange sunt folosite pentru depistarea multor boli, daca nu ies bune nu inseamna neaparat ca ai tumoare maligna (cancer).
Daca rezultatele sunt bune, de regula esti sanatos.

| doctorandus a răspuns:

1. Exista diverse analize, care ti se prescriu functie de simptome. Deci intai te duci la medic, ii spui simptomele, isi da cu parerea si pe urma te duci sa faci analize, cu un rost, nu asa la nimereala.

2. Glicemia, trigliceridele, colesterolul, etc. (se fac de obicei ca sa te afli-n treaba) stabilesc daca ai diabet sau alte cateva boli din astea, in rest nu sunt concludente.

Răspuns utilizator avertizat