| antiacta33 a întrebat:

Care este diferenta dintre parkour si freerunning, si in care sunt cele mai multe sanse sa te accidentezi?

Răspuns Câştigător
| Sn4k3 a răspuns:

Free-running-ul este mai expresiv si creativ prin natura sa, cu miscari ca acrobatii si flip-uri adaugate pentru a face spectacol, pentru creativitate sau pur si simplu pentru ca cineva vrea sa le adauge. Free-running-ul este mai expresiv si creativ prin natura sa, cu miscari ca acrobatii si flip-uri adaugate pentru a face spectacol, pentru creativitate sau pur si simplu pentru ca cineva vrea sa le adauge.
Principala diferenta intre Parkour si Free-running consta in scopul lor :
Parkour reprezinta ideea de a ajunge undeva in cel mai rapid si eficient mod posibil, folosindu-te doar de corpul tau iar Free-running-ul este definit de activitatea, sau arta de a se misca prin mediul inconjurator cum vrei, miscandu-te cum consideri mai bine, cu propriile misc? ri, urmandu-ti propria cale si sunt egale sansele sa te accidentezi la ambele.

5 răspunsuri:
| BoOoMbOnik a răspuns:

Parkour include sarituri, depasirea de obstacole. Freerunning nu are aceste lucruri. Te accidentezi mai des la parkour

| T0T a răspuns:

La parkour ai un traseu mai stabilit. Acolo te accidentezi mai usor.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Sunt șanse mai mari sa te accidentezi la parkour

| soloangel01 a răspuns:

La parkour de dai de vreo 2 ori peste cap sau sari peste ceva(incerci sa faci ceva si daca iti iese bine, daca nu iti rupi ceva, asta depinde de ce vrei sa faci). La freeruning faci mai multe scheme repetate dar nu atat de periculoase ca la parkour.

| Costas_Camelia_1976 a răspuns:

Te accidentezi mai des la parkour