| Nightmare_2673 a întrebat:

Dau funda pentru intrebarea urmatoare!
Recent mi-am instalat pe laptop Windows 8.1. Problema este, insa, faptul ca, am lag mare pe unele jocuri si pe altele mi se vede pixelat (ca la minecraft). Pe youtube cum incerc sa ascult ceva sau un videoclip se mai blocheaza. Inainte am avut Windows 7 Ultimate si nu am intampinat astfel de probleme. Am memoria ram 1GB si Intel Celeron M CPU 520 @ 1.60 GHz. Ce sa fac? Sa adaug mai multi rami sau sa bag inapoi Windows 7? Precizez faptul ca windows-ul se misca bine, doar acestea sunt singurele probleme. Am toate driverele instalate, toate update-urile facut, deci nu se pune problema de asa ceva.

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Salut!
Problema este simpla:
1.ram prea putin;
2.procesor prea mic;
Platforma windows 8 lucreaza la performante foarte mari, fara un calculator cu ram de 4 si procesor de macar 3 eu nu as pune 8!
Sistemul se misca bine pentru ca nu ii ceri sa faca ceva care sa necesite putere de procesare mare si suport din partea procesorului.Lagul apare cand ii ceri sa faca ceva si fortezi procesorul, gen sa joci ceva sau sa te uiti la un videoclip.Insa asta nu este tot! Acei pixeli aiurea iti semnalizeaza ca placa video este insuficienta! Windows 7 iti mergea mai bine din aceste cauze, insa la ce pc ai tu as recomanda un xp sp3 original profesional sau xp sp3 black edition, modificat insa mult mai rapid.
Ca sa ruleze bine 8 la tine ai nevoie sa faci un up-grade la RAM si sa mai pui 1GB, dar si sa iti cumperi o placa video de macar 1Gb. Totusi ai procesorul prea micut, strange bani si fa-i cat mai multe up-grade, iar dupa ce il aduci pe linia de plutire baga-i un procesor mai mare! Daca vrei sa dai inapoi la 7 ti-as recomanda sa ii mai pui doar 1 placuta de RAM, la limita celelalte componente fac fata! Te salut,
Adrian!

| Nightmare_2673 explică (pentru Doctorfishadi):

Salut, Adrian
iti multumesc mult pentru sfaturi! Insa, eu nu vreau Windows XP.Cum am mai mentionat, am laptop. Sunt obisnuit cu Windows 7 timp de 4 ani. Timp de 4 ani am jucat cu cerintele pe care le-am mentionat si nu am intampinat nicio dificultate pana acum in legatura cu lagul excesiv si cu pixeli aiurea. Da, aveam lag mare doar atunci cand suprasolicitam calculatorul cu tot felul de programe, insa acum cu Windows 8.1. nu ma mai pot juca si nu ma mai pot uita la nimic. Eu m-as intoarce la Windows 7 Ultimate. Deci, daca ma intorc la 7, ar mai trebui sa pun o placa de RAM, din cate am inteles. Ok, iti multumesc inca o data pentru sfaturi!

| Doctorfishadi a răspuns (pentru Nightmare_2673):

Daca zici ca inainte rula in formatul asta, nici acum nu va fi altfel, insa ca sa te bucuri mai bine de el il poti "ajuta" cu o placuta de ram de 1Gb, multi recomanda ca placile de RAM sa fie egale ca memorie, de aceea ti-am recomandat sa ii pui tot de 1 Gb.Va ajuta windowsul cand porneste si in diferite functii, plus ca poti juca o gama mai mare de jocuri.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai la 1Gb tu ai pus win 8?

| StalkerSoul a răspuns:

Schimba win imediat pe xp tu n-ai cerinte nici pentru 7, iti recomand xp iti vor rula toate jocurile perfect.

| Nightmare_2673 explică (pentru StalkerSoul):

Am avut Win 7 timp de 4 ani cu aceleasi cerinte si nu am intampinat nicio problema.

| ale28bz a răspuns:

Salut Nightmare
Întreg sistemul este depăşit (nu ai ram şi nici procesor pentru Windows 8.1, cu atât mai mult când vrei să te joci). Nu ai spus nimic de placa video.
Nu ştiu dacă un + de ram te-ar ajuta. Însă îţi recomand să urmăreşti două Videotutoriale despre Game Fire http://pe-intelesul-tuturor.blogspot.com/......rului.html
Şi Game Booster http://pe-intelesul-tuturor.blogspot.com/......i-tau.html