| Mingo a întrebat:

Eu am un PC putin mai vechi si imi da o eroare de fiecare data cand il pornesc [" Non system disk or disk error replace and strike any key when ready ".]. Ce pot face sa rezolv aceasta eroare?

Va rog frumos, ajutati-ma!
*Dau fundita.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Ori ti-a murit hardul de tot, ori e o problema de cabluri, ori e busita tabela de partitii si hardul e ok. Windows XP?

| Mingo explică (pentru KodrutZ):

Da, am Windows XP.
Faza e ca eu pot naviga pe el, dar atunci cand am un CD in el.

| KodrutZ a răspuns (pentru Mingo):

Baga frumos un cd de boot de XP, iar de la command prompt da-i frumos "fdisk /mbr" urmat de Enter. Fara ghilimele, desigur. 95% sanse sa se rezolve problema asa.

| Mingo explică (pentru KodrutZ):

Cand se reboot-eaza PC-ul, unde scriu ''fdisk /mbr''?

| KodrutZ a răspuns (pentru Mingo):

Command promptu' breh. C:\>

| Mingo explică (pentru KodrutZ):

Da-mi o adresa de skype/mess/facebook sa imi explici mai bine, te rog!

| Mingo explică (pentru KodrutZ):

''fdisk'' is not recognized as an internal or external command, operable program or batch file.

| KodrutZ a răspuns (pentru Mingo):

Mdah, jeez, mama lui de XP. In asta ai diskpart. https://www.microsoft.com/......diffs.mspx
Cel mai bine un cd/stick de troubleshooting gen UltraBoot sau Hirens. Daca nu stii, mai bine chemi pe careva de stie. Nu am timp de asistenta moca, deja pierd prea mult timp si pe TPU.