| xlr8rq1 a întrebat:

Puteti sa-mi dati si mie 2 expresii cu verbul "a umbla"?

Răspuns Câştigător
| RaluBaby a răspuns:

A umbla cu nasul pe sus
A umbla cu cioara vopsita
A umbla dupa potcoave de cai morti
A umbla cu jalba in protap
A umbla cu ocaua mica
A umbla lelea
Umbla vorba ca...
Iti alegi tu 2 dintre acestea big grin

6 răspunsuri:
| dianaandra1467 a răspuns:

"a merge„, șii hmm. "a alerga„?

| Ingerasul123 a răspuns:

A umbla- a se deplasa, a merge, a se misca; sper ca ti-am fost de ajutor FUNDA te rog happy happy

| Ingerasul123 a răspuns:

A umbla : a se deplasa, a merge, a se misca; FUNDA happy

| CLAUDIaclaudia a răspuns:

A umbla cu ocaua mica
a umbla cu posta -a da informatii confidentiale

| Al3xAnDrU66 a răspuns:

"El umbla fleaura toata ziua." si " El umbla cu cioara voapsita." a doua este mai populara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A-i umbla cuiva ceva prin gură = a nu-și putea aminti pentru un moment de ceva care îi este extrem de familiar, de cunoscut. (Pop.) A-i umbla cuiva ceva prin (sau în) cap = a fi preocupat de ceva, a avea ceva de gând. (Pop.) Umblă sănătos! (sau cu bine!), urare adresată cuiva care pleacă.