| Frumystefy a întrebat:

Salut toti membri TPU. Am 12 ani si nu mai atiu ce sa fac! Ma plictisesc enorm! Am incercat sa desenez, sa pictez, sa practic gimnastica, sa compun cantece, dar nimic! Ma satur repede de lucrurile cu mult efort si imi trebuie ceva interesant si in aceelasi timp distractiv... va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| spiridus25 a răspuns:

Http://www.suntparinte.ro/......ntru-copii
ne jucam cu jocurile din dotare (sah, GO, lego, puzzle, cuburi, cricket, popice, tinta, jocurile de pe laptop)
citim
ascultam povesti la casetofon
ascultam cursurile de limbi straine (CD-uri si casete)
ascultam muzica
desenam
pictam
scriem, compunem
ne jucam de-a personajele: veterinari, pirati, pisica blanda, vanzatorul de la magazin, profesorul si elevul, etc.
povestim desenele animate pe care le-am vazut
ne uitam la TV sau la DVD-uri
facem sport;
cantam cantece (voce sau la un instrument: orga/vioara/flaut)
facem fise scoase la imprimanta
facem teste de atentie si memorie
exersam teste de inteligenta
dansam
facem modele cu creionul dupa sabloane
facem mancare la bucatarie
facem prezentari la microfon, ca la emisiuni
facem teatru de papusi (inclusiv sa ne jucam cu marionete pentru degete)
aruncam la cos de baschet (de cumparat!)
facem baie si ne jucam in cada
repetam figuri aikido pe saltele pe jos
facem curse de masini pe covorul cu piste
coloram mandale
coasem si impletim
pieptanam cainele
ascultam povesti citite de altcineva
facem activitati din cartile de Arte
desenat pe foi mari de flipchart pe jos
spalam haine de mana
inventam intrebari
construim
repetam miscarile de la tenis cu mingea de burete
ne jucam cu cainele
impletim bratari din lana
organizam o vanatoare de obiecte ascunse prin casa
facem origami
Invatat pentru scoala
Teme pentru scoala si teme suplimentare: dictare, matematica distractiva, carti de chimie si matematica,
Dialoguri si cuvinte in limbi straine (intre copii sau cu un adult)

| AliG a răspuns:

Iesi cat mai mult, poti sa te apuci de ceva filme sau carti! Fa-ti prieteni si distrati-va... habar n-am, sunt atatea chestii.

| TheBunny a răspuns:

Eu ies aproape zilnic cu niște prieteni din cartier, ne jucam, vorbim, spunem bancuri și eu de exemplu stau in jur de 3 ore chiar si mai mult. Și eu am aceeași problema, dar asta e cea mai bună activitate pe care o fac și nu mă plictisesc deloc. Dacă nu ai prieteni în cartier poți merge la un film sau sa mergi la padure, daca poți cu bicicleta și sa descoperi niște lucruri, pomi, bălți și altele, dacă mergi cu un prieten e și mai bine. Nu știu, poți sa faci sport, daca vrei. Eu ți-aș recomanda tenis. Poți sa faci sudoku deși e cam plictisitor și te enervezi dacă nu îți iese. Sunt multe lucruri. Sper ca răspunsul meu sa te ajute. Vacanță frumoasă! happy