| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani, in cateva zile 14.
Sa incep. Deci, am vrut ca in vacanta de vara sa merg in Brooklyn, NY. Stiu, fara motiv pare o nebunie, dar am motivele mele, va spun mai jos.
Deci, eu si parintii mergem cam in fiecare an in Grecia si m-am cam saturat sincer, si ma gandeam la o schimbare. Stiu ca in Brooklyn e frumos, adica privelistea, etc. Si evident, nu voiam sa fiu singur, am mai intrebat niste colegi de clasa daca ar veni si ei, neoficial au zis ca mda, poate. In fine, de ce doresc sa merg acolo? Pentru ca zona unde vreau sa merg, are un parculet si niste stradute unde de plimbi frumos cu bicicleta, sau pe jos, si initial doream la acest hotel : http://www.midwoodsuites.com/
(din moment ce e cel mai apropiat de zona unde as dori eu)
Voi ce parere aveti, care ar fi preturile mici pe langa acest hotel sau ce imi sugerati?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand nu cred ca parintii tai isi pot permite 3 bilete de avion atat de scumpe pentru America. Apoi, aveti nevoie de viza de turist sa mergeti acolo, apoi aveti nevoie sa platiti taxiuri si hoteluri care costa sute de dolari fiecare.
Deci, parintii tai au ales Grecia pentru ca este mai ieftina ca Romania, nu pentru ca nu ar vrea sa mearga in alta parte. Ar avea nevoie de multe mii de dolari sa faceti o vacanta in America, doar ca sa te plimbi tu printr-un parc.
Preturile la acel hotel pornesc de la $104 dolari pe camera cu 2 paturi. Cum nu poti dormi cu mama si tata in pat, ei trebuie sa ia 2 camere asta inseamna minim $200 /noapte.
In situatia in care $200 fac 780 lei pe noapte. Daca stati 1 saptamana, adica 7 nopti atunci platii $1400 = 5500 lei
Un bilet de avion costa: cam $800-850 de persoana, in cazul vostru $800x3= $2400 care in lei fac: 9400 lei.
Deci, transportul si cazarea va poate costa la 15.000 lei si asta in care nu mancati nimic timp de 7 zile si nu mergeti decat pe jos imprejur. Cu hrana si plimbare, va costa intre 20.000 si 30.000 lei, asta fara pasapoarte si viza unde emai sunt cateva sute de dolari pentru America.
Dar, cand o sa mai cresti o sa intelegi ca diferenta de pret este foarte mare din cauza ca Grecia este la cateva ore de sofat de Romania si are aceleasi preturi mici, pe cand America este de foarte multe ore de zburat cu avionul si acolo platile se fac in dolari americani, unde paritatea este de 4 lei la fiecare dolar american.
Adica cu 4 lei poti cumpara 1 dolar american.