| Ionut312 a întrebat:

Am auzit ca daca fac sala cand sunt mai mic poate opreste cresterea. Am 15 ani si cam 160 cm. Fac alergare pe banda si execitii pentru brate,piep, spate. Este adevara? Si daca da ce pot face fara sa opreasca cresterea?

7 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Astea sunt speculatii de 2 bani. SALA nu opreste nicidecum procesul de crestere, cel biologic zic. Bineinteles daca faci antrenamentele cu antrenor specializat in domeniu. In conditiile in care ajungi sa ridici greutati foarte mari, si exagerezi, atunci poti lua in calcul si ipoteza ta.

| Ionut312 explică (pentru fuzzer):

Fac cu greutatile normale si care nu imi pun probleme. Am auzit asta si eram cam nedumerit

| fuzzer a răspuns (pentru Ionut312):

N-ai de ce sa-ti faci griji, atata timp cat corpul suporta, asta, doar sa nu ajungi sa exagerezi. Poti intreba si un antrenor pentru siguranta, dar eu zic ca n-o sa ai nicio problema.

| Ionut312 explică (pentru fuzzer):

Multumesc frumos!

| tpuflorin a răspuns:

Eu stiam ca doar daca iei proteine sau alte pastile opreste cresterea.

| iEatYouAlive a răspuns:

Da cam ti se opreste, dar poti juca baschet ca sa te inalti, eu am avut 150cm la 14 ani acum la 16 am 1.75happy

| Xerilix a răspuns:

Varul meu, a stat agatat de o bara ceva timp pe zi, timp de o saptamana laughing incearca si tu, poate da roade.