| Reevo a întrebat:

Am și eu o dilema, dacă cant la orga(pian) și fac box (dau la sac) cu manusi (protejat) poate sa-mi afecteze digitatia sau așa ceva?

1 răspuns:
| Bobby711 a răspuns:

Dap nu numai asta adica daca faci un timp indelungat si iti tot iei pumni in fata poti dezvolta tot felul de probleme gen nu mai vorbesti cum trebuie nu mai esti la fel de bun la invatat sau calcule sau tumori(in cel mai rau caz probabil) uite te de exemplu la morosanu ai auzit cum vorbeste? e clar ca are ceva probleme. In fine pumnii nu sunt facuti sa sufere abuz indelungat da sunt pentru auto aparare si sunt buni atunci pe moment cred ca ai vazut si tu cum ai pumnii dupa o bataie serioasa sau ture la sac fara protectie. Omul si a creat arme nu am evoluat sa ne batem indelungat fara nimic in mana fa-ti o radiografie sa vezi cat de fragile si mici sunt oasele mainii. Dar daca zici ca dai doar la sac cu manusile ar trebui sa afecteze insa nu rau oricum de obiciei muzicienii tin la mainile lor pare cam ciudat sa zici ca faci box si canti la pian laughing