| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU.

Am o problema cu,, ieșitul la distractii".

Am 21 de ani și când ma cheamă prietenii la partyuri nu ma simt ok.

Faza e ca ei beau de rup iar eu nu..nu prea îmi place sa dansez pe melodiile pe care ei le asculta.

Nu ma simt eu.

Nu beau, nu fumez. Imi place mai mult sa ma duc la sala..sa mănânc sănătos..sa devin cea mai buna versiune a mea.

•Țin sa menționez ca prietenii mei nu mi-au spus niciodată ca renunță la mine sau ceva dacă nu beau și fumez cot la cot cu ei. Stiu ca nu fac de astea și tot ma cheamă la party uri.

Ce pot sa fac? Mie nu-mi place sa ma fac muci de beat și sa bag prostii in plămâni.

Ce pot sa fac ca să nu mai par un ciudat la petreceri și la ieșiri?[Nu prea dansez, nu beau, nu fumez..am spus cam de prea multe ori asta]

Ce sa fac? Eu nici măcar sucuri sau energizante nu beau.

Cum sa ma distrez eu acolo?
La mine e problema sau? Gândesc ca un bătrân?(asa mi au spus niște oameni)

Funda cel mai bun.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Acum 10 ore | Anonimus2324 a întrebat:
Am o problema cu,, ieșitul la distractii"
Am 21 de ani și când ma cheamă prietenii la party uri nu ma simt ok.
Faza e ca ei beau de rup iar eu nu..nu prea îmi place sa dansez pe melodiile pe care ei le asculta.Nu ma simt eu.
Nu Beau, nu Fumez. îmi place mai mult sa ma duc la sala..sa mănânc sănătos..sa devin cea mai buna versiune a mea."

Inseamna ca ti-ai ales prieteni cu care nu ai nimic in comun.
Poti sa-ti faci prieteni noi, ca tine, care nu-s alcoolici, fumatori sau axati numai pe petreceri.
Asta nu-i gandire batraneasca ci una sanatoasa, ca distrusul ficatului si plamanilor cu alcool si tutun, este o gandire de om care-si bate joc de propriul corp, distrugandu-si sanatea.

Dar la 21 de ani, de ce nu-ti cauti tu o fata?
De ce te tii dupa niste alcoolici, in loc sa-ti faci o viata frumoasa si placuta, alaturi de o fata cuminte, linistita, care nu bea alcool si nu fumeaza?

| Mosotti a răspuns:

Ce sa faci? Fa ce iti place si nu te mai duce unde nu iti place, si cu asta basta. Si eu eram ca tine si mi-am vazut de pasiunile mele fara sa ma intreb cum sa fac ce fac ceilalti, dat fiind ca nu imi placeau bautele, prosteala si altele de genul, nici sa dansez nu imi placea.

Incearca sa ai prieteni cu care sa faci ce iti place, sa le placa si lor ce-ti place tie, eu asa ma distram, facand activitatile care-mi placeau cu oamenii care mi se potriveau.

Sau daca cu prietenii tai poti sa faci unele chestii care-ti plac si tie, intalneste-te cu ei doar atunci cand si ei fac ce iti place tie.

Nu incerca sa nu fi tu insuti doar sa faci ca altii, ca nu te ajuta, o sa-ti creeze disconfort dupa un timp.
Distractie inseamna orice activitate care-ti place, nu neaparat ce fac ei.

Sau daca vrei sa te duci la petreceri stai pe scaun si asista la ce fac ei, si gata, si eu mai faceam asta uneori cand ma mai duceam cu un prieten, nu beam, nu fumam, nu dansam, doar ma uitam la ei si era placut sa zic asa, dar nu prea des sa fi fost, asa mai rar.

Alta sansa nu ai, asta ca sa te simti bine tu. Daca vrei sa nu te simti tu bine doar sa faci pe plac altora, nu o sa-ti fie bine.
Tu alegi.

Orice om okey isi cauta mediul lui, si oamenii potriviti, nu se duce unde nu se regaseste.

| CostinAlamariu a răspuns:

Gandesti bine si ei rău. E evident ca n-ai nimic IMPORTANT în comun cu prietenii tăi. Cand te invita in club pur si simplu nu te du.

| Kornuletz540 a răspuns:

Încearcă să bei doar câteva pahare, așa nu te vei îmbăta. În plus, s-a dovedit științific și practic de ceva timp că fumatul nu cauzează neapărat cancer pulmonar și poate fi benefic pentru organism, pentru că reduce din stres. Așa că stai fără griji și experimentează. Fără băutură, tutun și gagici, viața e pustie.

| Tzatzikii a răspuns:

Maturizează-te și schimbă anturajul.

| M1rc3a a răspuns:

Renunta la toate prostiile care iti pun bete in roate si devino the best version of yourself

| Emulatorvibrant a răspuns:

O știi p aia cu "Daca nu bei,nu fumezi,ești treaz, n-ai niciun haz?" E un citat din Ombladon dar nu tine cont, majoritatea viciilor se datorează tovarășilor și trebuie să tii cont de ce te interesează pe tine în viața, nu de cum te-ar putea eticheta alții, oricare ar fi ei. din ce ai povestit tu pari a fi pe un drum lin și curat din punct de vedere social. bafta multa!