| raduqu a întrebat:

Am o problema, imi tin cam putin respiratia in apa, adica cand inot pe la fund ies foarte repede deoarece nu imi tin mult timp respiratia. Cum pot sa fac sa imi tin mai mult timp respiratia in apa? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Geo_George_1988_UHgW a răspuns:

Cand esti in apa te ti de nas si te bagi la fund incercand sa stai cat mai mult fara a face alt efort apoi iar repeti deci antrenament trebuie sa exersezi in primul rand sa pacalesti mintea de reflexul respiratiei apoi sa iti controlezi bataile inimi si efortul in apa sa fie minim fara consum ridicat de oxigen de accea iti recomand sa faci exercitiul de mai sus cu calm si rabdare. Spor la treaba

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Doar prin exercitiu poti rezolva.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Sa iti tii respiratia in apa este destul de greu, problema asta o aveam si eu.Tot ce poti sa faci este sa te antrenezi, sa incerci sa iti tii respiratia cat mai mult, dar nu asta este tot, daca ai posibilitati, fa cursuri de inot, o sa iti fie de folos cand vei vrea sa inoti pe sub apa. Daca nu ai cum sa faci cursuri, inoata cat mai des, fa ture de piscina, etc. Pe mine m-au ajutat cursurile, am facut inot de performanta 3 ani si acum pot face pana 45/55 m pe sub apa fara sa ies la suprafata. Bafta!

| addda2a a răspuns:

Sa repeti de cat mai multe ori scufundarile.Incearca sa iti controlezi bataile inimii inainte de a intra in apa+ bineinteles antrenament, cursuri.

| Zeaw a răspuns:

Problema asta o am si eu, cred ca antrenamentul este singurul mod...in apa este mai greu sa iti tii respiratia decat in aer :/