| cFlorin a întrebat:

Am si eu o intrebare:Cum pot sa fac niste bani.Sa strang niste bani sa-mi cumpar si eu un telefon...niste gadgeturi ceva.Am 13 ani.Propunetimi ceva... o mini-afacere sau ceva din care pot scoate niste bani.Sunt destul de rabdator.As avea rabdare sa strang mai multi dar intrebare e de unde? Astept raspunsuri. Cele mai multe raspunsuri primesc >fundita

7 răspunsuri:
| Natashha a răspuns:

Fa un chat si taxeaza-l cu 0.50 centi pe vizitator.
Du-te la cersit-> e o meserie cat se poate de cinstita si iasa si bani frumosi.
fa-ti tutoriale online.
Fa-ti bloguri online si taxeazale-iasa cel mult 10$/luna
amaneteaza chestii care nu-ti mai trebuie
vinde tigari in scoala cu 1 leu mai scumpe decat in magazine.
fura-le parintilor bani din portofele si spune-i lu` bunica ca iti trebuiesc pentru fondul clasei
e criza-se gasesc si masuri extreme happy.

| Selphiel a răspuns:

Nu ai ce sa faci, avand in vedere si nivelul de inteligenta de care dai dovada(prin scris, evident) nu iti ramane decat un lucru de facut: sa furi! Dar va fi greu pentru tine sa nu fi prins...

| sandra2012 a răspuns:

Cere-le parintilor si roaga-i frumos sa iti cumpere si tie un telefon. Spune-le ca sunt foarte multe reduceri acum de sarbatori si ti-ai dori si tu un telefon cadou de Craciun. Promite-le in schimb note mai mari la scoala (asta in cazul in care nu ai). Promite-le ca vei fi mai cuminte sau ca vei face ceva care isi doresc ei sa faci. Nu ai bunici? Ai putea sa incerci si la ei, poate te ajuta. Cere-le o parte parintilor, o parte bunicilor. Si pune si tu alocatia, ca la 13 ani banuiesc ca ai. Demonstreaza-le ca iti doresti mult de tot un telefon. Spune-le ca asa pot stii de tine unde esti, te pot suna (chiar daca nu le vei raspunde mereu, tu sa te vezi cu telefonul). Vrajeli, vrajeli si iar vrajeli

Răspuns utilizator avertizat
| cips97 a răspuns:

Daca stii sa canti la un instrument poti sa mergi ci mai multi prieteni sa faceti street singing sau poti face play-listuri la comanda pentru cine are nevoie la partyuri si etc oricum metode lecale nu pre sunt... te sfatuiesc sa astepti un pic macar pana la 14 ani cand (daca esti fata) poti sa te angajezzi la avon oriflame sau mai simplu roaga-i pe parintii tai sa iti dea cateva munci casnice si sa te plateasca sper ca te-am ajutat

| FreeForYOu a răspuns:

Selphiel,vad ca tu esti foarte inteligent tu observi doar un singur lucru ca el a scris gresit, dar nu iti observa ochii aia inteligenti ca are 13 ani? Tu la 13 ani ce stiai? In fine revenind.Mai florine eu cand eram de varsta ta faceam tot feluri de invarteli si faceam cateva milioane de exemplu cand eram eu pe la 15 ani m-am apucat de sala(culturism) am cumparat niste suplimente de pe net de ex 5 kg cu 200 lei si le vindeam in sala mai scump, vindeam la cupa pe portie. Dadeam 2 cupe cu 5 lei si faceam cam 400-500 lei din asta, apoi mai faceam invarteli cu telefoanele nu uit niciodata ca mi-a luat bunica pe vreamea cea un telefon marfa nu`mi aduc aminte sigur ce model era, dar stiu ca era ceva pe sina si erau la "moda" atunci si bunica l-a luat cu vreo 6 milioane si eu l-am dat la un tigan cu 9 miliaone ca mai apoi tiganul avea nevoie de bani si am recumparat telefonul cu 3 milioane laughing si tot feluri de smecherii faceam

| Biibixx a răspuns:

Pai. : 1. Poti sa faci desene, exercitii, etc. colegilor pe bani :d.( asa am facut eu laughing )
2. Poti sa iti ajuti parintii pe bani ( nu se ma cheama ajutat, dar in fine laughing )
3. Spala masini thinking la vecini, parinti.
4. daca parintii te roaga sa mergi sa faci cumparaturi poti sa le ceri bani pentru ca faci un efort.
5. Pastreaza restul de bani. de la : taxi, cumparaturi, etc.
6. atunci cand te duci la scoala si parintii iti dau bani. nu ii cheltui. trezeste-te cu 20 min mai devreme si mananca inainte. apoi iti pastrezi bani :d.
Cam atatea stiu. funda puppy dog eyes? :*. ( Bafta cu Telefonul )