| anonim_4396 a întrebat:

As avea o intrebarebig grinupa ce fac crucea la cubul rubik,exista niste algoritmi "universali" pentru rezolvarea sa pana la capat,nu de genul,identifica coltul si fa R U R'.Voi dupa ce metoda ati facut cubul rubik? Un link, daca se poate. Ofer funda

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Algoritmul universal este ca, trebuie sa ai logica si sa-ti umble bine mintea.

| Deaad a răspuns:

Am facut dupa metoda incepatorilor, si apoi friedrich, nu stiu sigur daca asa se scrie.

La friedrich fac crucea si f2l-ul intuitiv si pentru restul exista algoritmi pe care ii invata orice prost.

Cubul rubik e simplu si il poate invata oricine.Nu inteleg de ce spun astia ca e complicat.
E complicat daca esti prost.
Daca ai un manual in fata, il face si bunica-meo.

Cu metoda friedrich am ajuns la 15 secunde cu noroc.
De obicei il fac in 21-30 secunde.