| Nightmare_2673 a întrebat:

Dau funda pentru urmatoarea intrebare!
Aseara am luat un virus syhost.exe (pe numele lui: Trojan.w32.FRANLOAD). Ce stiti despre acest virus? Ce poate sa faca, cel mai grav? Din cate am auzit, iti poate afla datele de la conturi. Este adevarat? Am scanat cu MalwareBytes, mi-a gasit 4 trojane, le-am bagat in carantina, apoi le-am sters. Am restartat PC-ul si ma uit in Task Manager sa va daca il mai am si nu-l mai am. Am scanat apoi inca o data PC-ul si nimic, de data asta. Este posibil ca acest virus sa fi ramas in PC? Este posibil sa afle datele contului? Daca a ramas in PC, ce solutie imi oferiti? Rog un raspuns cat mai repede la aceasta intrebare.

Răspuns Câştigător
| Serban_Alexandru_1996 a răspuns:

Virusul trojan iti afecteaza fisierele binare. Din moment ce ai scanat, l-ai gasit, l-ai pus in carantina, le-ai sters nu iti mai pot face nimic. Chiar daca dupa ce ai facut toate astia nu ai mai avut probleme, tot iti recomand o reinstalare de Windows. O zi fain!

3 răspunsuri:
| SouLIce a răspuns:

Malwarebytes este un anti-virus foarte bun...
Daca zici ca l-ai bagat in carantina si l-ai sters nu o sa mai ai nici o problema

| miTzuliK93 a răspuns:

MalwareBytes e eficient. Daca ti l-a detectat implicit bagat in carantina / sters, atunci nu ai de ce sa-ti faci griji. Virusul are, intr'adevar, caracteristici de keylogger.

| Makovei_Iuly_1995 a răspuns:

Instaleaza combofix si ruleazal iti va sterge toti virusii care ii gaseste(malware, spyware, trojan, etc) il lasi doar sa-si faca treaba va dura putin dar te ve scapa de toti virusii, opreste toate programele antivirus pe care le folosesti cat timp rulezi combofix! http://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/