| The4Ever a întrebat:

De curand am gasit un porumbel mic, iar el nu poate zbura si totusi nu are nici o rana sau aripa rupta. Deocamdata l-am luat deoarece imi era frica sa nu pateasca ceva. Imi puteti da un sfat referitor la ce-as putea face?

7 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Din păcate, doar puii bolnavi se lasă prinși. Deși ți se pare mic, s-ar putea să nu fie chiar pui. Un pui de porumbel, de obicei, îl poți recunoaște, fiindcă îl auzi piuind. Nu e obligatoriu să aibă puful acela galben pe trupul lui. Poate că și-a schimbat penele.
Acum, dacă ai avut suflet bun, și ți-a fost milă de el, dă-i să mănânce niște miez de pâine, fărâmițat. Ori niște boabe de grâu, arpacaș, orez, ce ai prin casă. Și apă. Încearcă să-i bagi ciocul în apă, să știe că acolo se află apa. Iar, dacă e bolnav, s-ar putea să fie nevoie, de a-l ajuta chiar tu, din când în când, să bea.
Dacă nu mănâncă singur, atunci e bolnav. Și nu ai ce să-i faci, măcar se va stinge mângâiat și protejat de tine.
Totuși, în caz că nu mănâncă, fă-i niște biluțe foarte mici din pâine, le înmoi un pic în apă sau lapte, apoi încearcă să îi deschizi ciocul și i le introduci în cioc, deci îl forțezi să mănânce. Mâncarea îi va da putere și-l va ajuta să se înzdrăvenească.
Dacă se va însănătoși, va veni mereu la geamul tău. happy

| The4Ever explică (pentru floresdemayo):

Mananca, n-are nici o problema. Singura problema este ca nu poate zbura, zboara cam 2m si dupa cade. L-am gasit pe drum si pana acum e doar speriat cu toate ca nu-i vreau raul, dar asa sunt pasarile, trebuie sa le castigi increderea mai intai.

| floresdemayo a răspuns (pentru The4Ever):

Atunci, e doar un pui neascultător. Ori un porumbel adult, lovit cu praștia, de către un copil. Dacă era capturat de vreo pisică, aceasta îl mânca, ori îi fractura aripa. Sau și-o fractura singur, în încercarea de a se elibera.
Lasă-l liniștit, îi poți "închiria" un spațiu din balcon. Încet, își va lua și zborul. Azi puțin, mâine mai mult, si tot așa. Te asigur că porumbeii își iau zborul singuri, nu doar în grup.
Doar cei de rasă, când li se dau drumul din cuibar, năvălesc (în grup) spre libertate. Ca elevii în recreația mare. : ))
O să se obișnuiască cu tine, negreșit.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ce face puiul?

| StalkerSoul a răspuns:

Pai, depinde cat de mic e. porumbeii nu prea zboara singuri, sunt in grup ei. du-l la cineva care are. sigur stie ce sa-i faca!

| The4Ever explică (pentru StalkerSoul):

Este cam jumatate dintr-un porumbel matur. Stiu ca stau in grup.
M-am dus pana la bunici, iar pe drumul acela nu era, iar cand m-am intors(aproximativ 5min) l-am vazut acolo, ori a cazut din cuib ori a cazut in timp ce zbura.

| The4Ever explică:

Am uitat sa mentionez, nu s-a lasat prins, a trebuit sa-l prind si nu a fost usor.