| Holyman a întrebat:

Eu ma descurc destul de bine la engleza! Inca de mic pot sa zic ca m-am nascut cu talentul asta de a putea pronunta destul de bine cuvintele si de a ma exprima si toate cele! Insa in ultimult timp am impresia ca parca nu ma mai bot exprima uit cuvinte si ma blochez! Cum as putea sa imi imbunatatesc engleza prin diferite metode? Mentionez ca urmaresc videoclipuri zi de zi in engleza vloguri, gaming si toate cele! Alte sugestii! Chiar ma oftic cand vad ca imi pierd din engleza si asta ma supara mai rau decat o nota proasta la mate sau romana!

7 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Cel mai mult ai de castigat cand tu scrii/vorbesti. Cauta o carte de exercitii de literatura si lucreaz-o.

| Lia340 a răspuns:

E cel mai probabil o iluzie de-a ta.De curiozitate in ce clasa esti? Odata ce inveti o limba straina foarte greu pierzi din ea.Si dupa multi ani in care nu ai vorbit-o, cand o refolosesti inca o mai uitlizezi cat se poate de usor fiindca ai activat un centru din creier.E ca scrisul, chiar daca nu scrii 10 ani, inca vei mai scrie normal.Intelegi? Cred ca esti emotiv sau nu ai comunicat cu altii in viata reala ca sa ai puncte de reper. Oricum ca sa iti dezvolti talentul oratoric cel mai bine ar fi sa incerci sa gandesti in engleza.

| Holyman explică (pentru Lia340):

A 9 a

| Lia340 a răspuns (pentru Holyman):

Aaa happyProblema ta este ca te emotionezi, ai convingerea ca vei gresi si astfel desi ai putea vorbi fluent, te autoinfluentezi spre rau.Ai incredere in tine daca stii ca te pricepi macar 70% la engleza deja poti vorbi volubil.Fii atent la filme si cum am mai spus...In loc sa gandesti cu limbajul limbii romane, incearca sa folosesti cat mai multe cuvinte in limba engleza.P.S Pe mine m-a ajutat mult obiceiul acesta happy

| Me4ever1 a răspuns:

Buna! Si eu pot sa spun ca ma pricep destul de bine la engleza. Pai, in viata exista urcusuri si coborasuri. tu esti intr-o perioada mai proasta acum. Orice ai face, nu te lasa descurajat! Daca vrei sa iti perfectionezi engleza, daca (,) chiar iti place aceasta materie, citeste zilnic ceva in engleza. Uite o aplicatie folositoare atat pentru incepatori cat si pentru avansati: Duolingo. Repeta zilnic, goo luck! Don't give up! happywinking

| TigerEye a răspuns:

Exersează mult, repetiția e mama învățăturii. Pe cât posibil, vorbeşte numai engleza. Succes!

| PinguServer a răspuns:

Eu zic sa exersezi in fiecare zi si sa vorbesti numai in engleza