| Zizica14 a întrebat:

Ieri am fost intr-o excursie la Salina Ocnele Mari. Inainte sa ajungem la salina, d-na director ne-a spus de o legenda cum ca acolo ar fi o poarta de fier cu nu stiu ce spirit si ca pamantul e viu... etc. Voi ati auzit de legenda asta? Daca da, explicati-mi mai exact despre ce este vorba( daca stiam ieri mai multe cautam cu prietenele poarta :/ ) Multumesc anticipat :*

1 răspuns:
| istoc2010 a răspuns:

Cand vorbim de legende:

LEGÉNDĂ, legende, s. f. 1. Povestire în proză sau în versuri care conține elemente fantastice sau miraculoase, prin care se explică geneza unui lucru, a unei ființe etc., caracterul aparte al unui eveniment (istoric), al unui erou (mitic) sau al unui fenomen. ♦ Compoziție muzicală, vocală sau instrumentală, care are ca subiect o legendă. 2. (Rar) Inscripție pe o monedă sau pe o medalie. 3. Text, inscripție prin care se explică semnele convenționale de pe o hartă, de pe un plan, o imagine fotografiată sau desenată ♦ Completare sub formă de memoriu anexată la o schemă, la o hartă etc., privind unele date care nu se pot exprima grafic. – Din fr. légende, lat. legenda.

sursa: DEX '09 (2009)

in concluzie, elementele fantastice nu exista! si din punctul meu de vedere nici pamantul viu nu e real. poarta poate fi, e o poarta pana la urma, asta face legenda sa fie credibila