| The4Ever a întrebat:

Imi puteti da niste sfaturi referitor la cum se invata un comentariu la Romana. Ma chinui si nu reusesc sa retin nici un comentariu.

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

În primul rând, află despre ce e vorba în lectura ta. Rezumatul, măcar. Sau extrage din comentariu un fir logic al evenimentelor. Așa îți va fi mult mai ușor să organizezi informațiile în căpșorul tău. Pe urmă citește structura comentariului (generală). Așa vei ști în ce ordine să o iei. Pe urmă, înveți conținutul, în mare. Nu trebuie să înveți toate metaforele și epitetele. Înveți ideea de bază și adaugi tu la momentul potrivit toate astea, inventezi pe loc. Dacă ai o memorie bună, ok, poți învăța totul (toci)

| The4Ever explică (pentru valentingb):

Multumesc mult, sfaturile tale chiar m-au ajutat big grin. Multumesc inca odata!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intai trebuie sa inveti caracteristicile fiecarui gen, si abia apoi ale operelor in parte. Aceste caracteristici le vei intalni la mai multe opere ce apartin aceluiasi gen. Astfel citind o data, de doua sau de 3 ori, vei retine foarte usor aceste comentarii.

O zi placuta

| Deliiiia a răspuns:

Fiecare comentariu este structurat dupa un sablon(vezi baremul de notare la bac). Invata sablonul pentru anumite tipuri de comentarii si de aici iti va fi mai usor.

| aXandra a răspuns:

Știi textul, după care îl transpui în propriul tău comentariu. Structura unui comentariu:
1. Încadrarea în gen și curent literar
2. Tematica
3. Compoziția și structura
4. Opinia
5. Concluzia care trebuie să coincidă cu premisa.

SUCCES!

| 7ronaldoRM a răspuns:

Ti.ar fi mai usor daca ai invata trasaturile fiecarui gen si sa stii opera
dupa care explici trasatura care se regasete in opera cu intamplarea din opera