| Alexe_Florian_1996 a întrebat:

intrebarea pare stupida dar
am tot observat pe internet video-uri cu oameni care găsesc masinarii vechi si le reinviu, ori cladiri vechi ( buncăre si chestii asemanatoare) si ma intreb daca exista asa ceva si la noi in tara, multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Astea sunt niste hoby-uri care mananca multi bani si nu sunt prea profitabile mai ales in Ro. Romanilor le lipseste si cultura ca sa faca asa ceva, ei asculta manele. Cativa oameni de gen Tiriac care are o colectie de vreo 300 de masini si foarte putini colectionari care au 1-2 masini pentru ca nu au bani. Cladiri nu prea renoveaza nimeni mai ales ca nu prea avem decat cateva scapate de la demolarile comuniste care sunt in proprietatea statului. Sunt unii care mai ragaie de bani dar se ocupa cu arta pentru ca sunt investitii sigure si vor sa para mai snobi ( de ex Nastase ). Vestul are traditie, festivaluri, muzee ( inclusiv particulare ), statele aloca bugete si tin vii obiecte ca primul bec a lui Edison ( inca functional ) si alte jucarele.

2 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

In Ro daca au mai existat niste cadavre de masini vechi pe ici colo unii romani destepti le-au vandut in vest pe preturi de nimic dupa '90, am avut un prieten care se ocupa. Tin minte ca dupa revolutie a fost dat la TV un mosneag de prin BT care dezgropase un tractor Lanz Bulldog model 1900 toamna pe care chiar l-a pornit. Il ingropase prin 45 sa nu il nationalizeze comunistii. Daca esti pasionat uite cu ce se joaca nemtii -
https://www.youtube.com/watch?v=cor8sS5al8k