| blackmambajdjfjfj a întrebat:

Pentru a achiziționa un arc de orice fel este nevoie de aprobare sau permis special? Mulțumesc,

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nevoie de aprobare sau permis.
Arcurile destinate tirului sportiv sunt prevazute in categoria E din anexa la legea 295/2004, privind armele si munitiile, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare si pot fi confectionate, detinute si folosite adecvat fara nici o formalitate, singura conditie este varsta de minim 18 ani.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ca orice arma letala trebuie sa detii documente: http://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=42&t=5553 Vezi acolo ca unul s-a dus la politie si l-a lamurit.

| blackmambajdjfjfj explică (pentru Salontanul):

Doar pentru cel compound e nevoie? Sau pentru toate tipurile?

| Salontanul a răspuns (pentru blackmambajdjfjfj):

Daca Ioandelasal a spus ca nu este nevoie, asa este. Dansul este un jurist cu multa experienta, Succes!

| Beres_Andrei_1982 a răspuns:

Nu e necesara nici o aprobare numai bani sa ai

| blackmambajdjfjfj explică:

Doar pentru arcul compound este nevoie de permis sau pentru toate tipurile de arcuri