| Matei_Catalin_Andrei_1997 a întrebat:

Tocmai ce am achizitionat o bormasina skil cu 20 de trepte de torsiune. In mare parte am inteles ca treptele de torsiune sunt pentru anumite materiale, gen treptele 3-4 pentru lemn, dar nu sunt sigur, imi poate explica cineva mai detaliat care e treaba cu treptele de torsiune? Funda

2 răspunsuri:
| Nelu62 a răspuns:

Are 2 trepte de viteza, prima treapta pentru gaurire si a doua pentru insurubare. Tot pentru insurubare sunt proiectate si cele 20 de trepte ale momentului de torsiune. Atfel utilizatorul poate ajusta forta de infiletare in asa fel incat surubul sa nu intre prea tare in material.

| Matei_Catalin_Andrei_1997 explică (pentru Nelu62):

Stiam de cele 2 trepte de viteze, dar ai putea sa imi faci o lista cu momentele de torsiune si materialele care le corespund? gen :3-4 lemn, 12-13 caramida etc.