| Ninik a întrebat:

Vreau sa-mi faceti o favoare daca vreti. M-ar interesa sa aud alte "cazuri" (reale\ireale) ce nu au putut fi explicate cu varcolaci, vampiri si tot ce tine de mitologia de pe intreg mapamondul.
Pana acum am citit despre La Bete du Gevaudan( Bestia din Gevaudan )

Mersi!

Răspuns Câştigător
| EneCristian a răspuns:

Prima data explic mitologia apoi explic si cazuri.
Deci sa incep mitologia era o religie creata si sustinuta de vraci preoti ( ce erau aia pe vreamea aia) prin diverse metode ex: Un anumit preot a facut un templu al zeului soarelui deoarece a descoperit o pestera ce avea propietati magnetice( astfel ridica o statuie masiva si cica zeul venea la muritor) mai se folosea si de ierburi halucinogene. Mare parte din zei au fost astfel creati prin anumite artificii de acest gen.Cazuri ce nu pot fi explicate pai sa incep cu chupachabra( habar n-am cum se scrie) care a fost gasit mort fiind doar o mutatie genetica a unei specii locale de caine. Deci multe cazuri pot fi mutatii de aceea putem noi explica cum ca bigfoot sa zic este un om cu retard mintal si acoperit de par( boli) dar nu cred si nu putem sti pana la momentul actual o alta chestie ar fi si diferitele culturi ce se foloseau de astfel de lucruri ca vampiri sau varcolaci pentru a speria lumea( insa astea sunt moderne).