| Just4boy a întrebat:

Salut TPU,
Vreau sa vad un film pe PC si am probleme cu subtitrarea.
O sincronizez cu filmul, iar dupa cateva minute ori o ia inainte, ori ramane in urma!
Spuneti-mi un program unde sa nu mai fie decalaje intre subtitrare si film!
Multumesc!

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu folosesc BSPlayer. Merge foarte bine. Acuma, depinde si de computerul tau. Poate ca este foarte slab sau are ceva probleme fizice. Trebuie sa-l vada cineva care se pricepe.

| Just4boy explică (pentru Salontanul):

Merci pentru raspuns!
BSPlayer folosesc si eu, am PC performant, de priceput ma pricep chiar destul de bine! Am impresia ca am gasit problema, erau diferente intre FPS-urile subtitrarii si ale filmului. Filmul avea 23.976 FPS, iar subtitrarea 30.0, si automat apareau decalaje!

| Salontanul a răspuns (pentru Just4boy):

A. Ai dreptate. A fost cand am downloadat si 10 subtitrari pana am gasit una compatibila.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se pot edita cu programe de editat subtitrari dar n-am facut-o niciodata.

| dannyel86 a răspuns:

Subtitrarea si filmul trebuie sa aiba acelasi framerate (25, 23.97, etc). Cand valorile sunt diferite, oricat ai corecta din player, subtitrarea nu ramane permanent sincronizata (ramane in urma, e mai rapida). Asa cum s-a spus deja, e necesar un editor de subtitrare, care sa corecteze framerate-ul. Chiar daca nu se sincronizeaza automat perfect pe intreg filmul, in momentul in care ajustezi din BSPlayer, subtitrarea ramane perfect sincronizata pentru restul filmului.