| anonim_4396 a întrebat:

Vine Halloween-ul si vreau sa fac si eu ceva, vreau sa fac sange fals. Peoblema e ca, am cumparat coloranti alimentari, am incercat sa fac cu miere si nu mi-a iesit.
In tutorialele de pe youtube toti folosesc sirop de porumb. Nu sunt sigura cum e ala... si vreau sa stiu daca se vinde asa ceva in Romania... daca da, la ce super market-uri?
Sau daca stiti voi mai simplu cum se face sangele fals...happy.
Multumesc!

3 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Cel mai simplu : cumperi cateva pliculete de vopsea rosie pentru oua, si amesteci cu apa.

| 1cristian1990 a răspuns:

Nu am facut niciodata dar am impresia ca te pot ajuta, cu o inventie pe moment! Siropul din ce se face? Din apa, zahar si porumb! Deci, ia 2 kg de zahar, toarna 800 ml de apa peste si dai un clocot, sau tine-l sa clocoteasca pana ajungi la consistenta dorita! Asta e reteta pentru zahar invertit doar ca trebuie adaugat si suc de lamaie! Si bineinteles dupa ce a ajuns zaharul la concentratia dorita adaugi colorant! Succes!

| MissADEEL a răspuns:

La plafar (este un indulcitor natural) sau pe site-urile/magazinele de pescuit (folosit pentru momeala). Costa intre 20-30 lei, dar asta la un litru. Poti cauta in cantitate mai mica.
De ce nu folosesti clasicul ketchup?