| oliverkahn25 a întrebat:

vreau sa va spun ca sunt clasa a 7-a iar urmatorul an urmeaza sa fiu portar la echipa scolii! pot spune ca am reflexe foarte bune iar plonjoanele si respingerea mingiilor numai sunt o problema la mine. problema mea este ca am retineri atunci cand trebuie sa blochez un adversar ce vine spre poarta. cand il blochez cu picioarele nu este nicio problema, dar atunci cand trebuie sa ies sa culeg mingea din picioarele lui si sa il blochez tot odata. In clasa a 5-a am fost lovit destul de grav la o astfel de faza cu piciorul in cap de cineva care nu m-a sarit.de atunci am retineri in a iesi la astfel de faze. imi poate spune cineva cum sa fac sa scap de aceasta teama si cum ar trebui sa ies ca sa fiu cat mai sigur ca nu primesc o lovitura in cap(involuntara)de la atacant? multumesc anticipant

2 răspunsuri:
| 16.laura.16 a răspuns:

Problema e de ordin psihologic.
Uite, gandeste-te ca atunci erai mai mic-acum ai mai multa experienta! Gandeste-te ca daca vrei sa avansezi trebuie sa te gandesti la prezent nu la trecut. Si nu in ultimul rand gandeste-te ca exista posibilitatea sa te mai si ranesti din cand in cand dar asta nu trebuie sa pe impiedice in ceea ce faci!

| andrei321 a răspuns:

Pai asa e fotbalul stiu cum e durerea nu numai din fotbal iarna in 2011 am picat pe fierul de la sanie si mi-a curs bulion desigur nu e ca durerea ta, dar in fotbal de lovesti de multe ori asta stiu ca odata trebuia sa ma trezesc in max 30 de secunde dupa ce unul de pe a 11 ea mia sarit cu genunchiul in ficat si nu mai primeam aer timp de 10 sec. dar deja stiu ca nu ma pot lasa cu au jos orice s-ar intampla(ma rog daca jucam cu o echipa adulta de ex. Steaua Dinamo Cfr U mi-ar fi fost frica de juniori nu atata, dar de adulti da