| dorin1995 a întrebat:

Salutare. am 21 de ani si am si eu o problema. vreau sa imi iau permisul si aici intervine marea problema citesc si nu retin nimic. de parca nici nu am citit. si nu inteleg care e problema de nu pot invata. un sfat ceva?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai exercitiu de invatare. Invatarea este ca si ridicatul de greutati: mintea trebuie formata si antrenata. Daca nu faci sport, nu poti ridica 100 de kilograme. daca nu inveti, nu o sa poti retine din prima. Pentru tine va fi greu sa inveti cele cateva zeci de pagini necesare (pe care unul antrenat le invata in 3 zile). Citeste mult mai atent si de mult mai multe ori. Apoi repeta de 10-20 de ori cu voce tare. Si iar citeste de multe multe ori. Si iar repeta. A doua zi, ia-o de la capat. Nu te lasa pana nu reusesti sa spui textul la perfectie, in 3 zile diferite, de minim doua ori consecutiv.

4 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Totul tine de la pshihic tratezi tot ce scrie in carte foarte serios si de teama sa nu uiti un detaliu important mintea ta se blocheaza, uite ce trebuie sa faci citeste relaxat si ia-o totul pas cu pas azi un capitol maine altul, si vei retine nu trebuie sa stai stresat dar nici sa te duca valul adica sa citesti si sa fi cu gandul la maricica sau doamne sa vezi ca nu iau carnetul, gandeste pozitiv fi relaxat incearca tot ce citesti sa pui in practica, daca azi ai invatat semnele de circulatie dai chestionare toata ziua numai din semne pana iti iese si tot asa o sa vezi ca merge, ghici ce pastilele cu memorie nu fac nimic dar atunci cand le ei ii transmiti creierului ca asta e solutia deci putea sa iti dea un mar si sa iti spuna ca te va ajuta sa iti aduci aminte primul sarut, daca crezi in mar sigur iti vri aduce aminte, bafta frate sper ca te-am ajutat sa iti dai seama ca ajutorul esti tu

| dorin1995 explică (pentru vocea):

Am incercat sa stau si linistit sa invat si nimic. uite la chimie nu am fost atent in clasa si profa mi-a zis ca o sa ma asculte a 2 a zi. zis si facut a 2 a zi ma ridica in picioare si nu am stiut nimic. (degeaba am citit din caiet nu am retinut nimic 3 ore intense de invatat si nimic. rezultatul din aer prin rapid informatii dar din carti nu.

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Cauza este faptul ca nu ai incercat niciodata sa retii anumite lucruri din ce citeai, ce invatai la scoala
Un bun exemplu sunt poeziile pe care le invatam in clasa 1-4, cele care de fapt aveau rolul sa ne dezvolte memoria de lunga durata. Mai apoi sa inveti la generala lucruri de cultura generala la bio, geografie etc pentru ca la liceu sa resesti sa inveti comentarii pentru bac, sa inveti la bio sau chimie formule, structure. Acum nu mai ai ce sa faci, nu prea mai sunt sanse sa iti dezvolti memoria

Ai putea incerca sa iti structurezi o schema sau sa iei notite despre ce ai citit, notite pe care sa le vizualizezi in fiecare zi pana ti se intiparesc

Succes

| dorin1995 explică (pentru PikaPikaChuChu):

Pentru mine foarte multa informatie e multa si proasta si foarte putina informatie e buna. dau exemplu "in scoala istoria o invatam doar din clasa. nu citeam nimic din caiet. atunci retine-am de traznea dumnezeu si cel mai mic amanunt. dar cand ma apuc de citit la scoala de soferi parca sa suit iadul pe pamant.