| cristi9807 a întrebat:

Salutare Concetateni Caut pe cineva care stie sa faca server de minecraft id de mes este uzzycristi dau mai multe detalii plsss

1 răspuns:
| introduaicinumele a răspuns:

Cauta un tutorial pe Google, care sa-ti explice pas cu pas, daca totusi stii ceva legat de IT citeste ce zic in continuare:
A)
1) Downloadezi Craftbukkit, si faci un fisier batch care sa execute o comanda prin care se va deschide cu ajutorul Java craftbukkit.jar, se vor creea apoi fisierele serverului.
2) modifici fisierul cu configurari (server.proprieties) cu ajutorul notepad, cel mai important este sa pui la ip-ul serverului adresa IPV4 pe care o afli tastand in CMD ipconfig.
3) Daca ai router, trebuie sa stii putina retelistica incat sa poti face un port forward care sa redirectioneze pe cei ce se conecteaza la tine spre PC-ul tau, implicit serverul tau.
4) Dai la altii IP-ul extern pe care-l afli cautand pe Google "my ip".
5) Instaleaza-ti pluginuri, cele mai importante ar fi essentials-urile
6) Rasfoieste forumuri ca sa afli mai multe despre plug-inuri si altele.

Sau B)
Iei minecraft-server de pe Minecraft.net si apoi iti faci portul acela in router sau daca esti pe cablu nu mai trebuie facut.