| Ambicatus a întrebat:

Salutare, maine voi incepe clasa a 9-a si voi face ore dupa-amiaza. Pana acum am facut ore doar dimineata si as vrea sa stiu cum imi voi organiza timpul daca voi incepe cursurile la 14:00 si voi termina la 20:00.

Multumesc pentru ajutor.

Răspuns Câştigător
| iDangerous a răspuns:

Nasol program, mai ales pentru navetişti.
Mă rog. Eu încep cu jumătate de oră mai devreme ca tine şi îmi organizez timpul astfel: Dimineaţa mă trezesc cu măcar 2 ore înainte de a începe să mă pregătesc să plec la liceu pentru a învăţa. Când spun învăţ mă refer la elementele teoretice, apoi plec la şcoală şi am toate informaţiile reîmpospătate în minte, astfel încât pot da un randament mai bun. Seara când ajung acasă mănânc, fac duş şi apoi fac temele, cele scrise.
De ce procedez astfel? Păi seara sunt prea obosită să pot toci elemente de teorie şi nu mă pot concentra deci prefer să mă ocup de scris şi dimineaţa de învăţat, pentru că sunt odihnită şi e şi mai linişte în casă dimineaţa. Acum depinde şi de tine e posibil să te concentrezi mai bine seara sau să fii mai rapid decât mine şi să reuşeşti să şi scrii să şi înveţi totul ori seara, ori dimineaţa. Depinde de fiecare. Dar eu zic că e bine să mai faci şi pauze, să ai şi tu puţin timp liber.
Succes.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E un pic mai complicat si mai obositor, mai ales pana te obisnuiesti. In principiu, vei ajunge acasa in jur de 20.30, vei manca si te vei relaxa pana pe la 21.00. Apoi e mai simplu sa-ti faci temele scrise, pana in jur de ora 23.00, apoi faci dus, citesti un pic si la 23.30 te culci. Dimineata va trebui sa te trezesti cel tarziu la 7.30. Mic-dejun, dus, treburi gospodaresti pana pe la 9.00, apoi invatat si lucru suplimentar pana pe la 12.30, apoi mancat si pregatit de scoala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrii seara, inveti dimineata. Eu asa faceam... pana acumsad