| Spenser a întrebat:

Am două întrebări:
1) Cum aş putea să mă relaxez? Cum ar fi meditaţia sau să ascult o muzică etc.
2) Am nişte note foarte proaste la şcoală şi părinţii mei nu ştiu şi întotdeauna stau cu grijă şi frică. Cum pot scăpa de frica asta şi să fiu liniştit şi fericit?

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

E clar ca nu vei mai fii stresat, daca vei fi sincer cu parintii tai si vei spune adevarul.
Sper ca aceste idei sa te ajute.
Învăţaţi să vă relaxaţi
„O inimă calmă este viaţa trupului." (Proverbele 14:30) Dacă veţi ţine cont de acest adevăr biblic fundamental, vă veţi îmbunătăţi sănătatea emoţională, fizică şi spirituală. Începeţi prin a învăţa simple tehnici de relaxare, care vă vor ajuta să vă temperaţi furia. Următoarele sugestii s-au dovedit eficiente în combaterea furiei generate de stres:
● Respiraţi adânc — aceasta este una dintre cele mai bune şi mai rapide metode de a vă calma.
● În timp ce inspiraţi adânc, repetaţi un cuvânt sau o expresie care vă calmează, precum „Linişteşte-te", „Treci cu vederea" ori „Ia-o mai uşor".
● Lăsaţi-vă absorbiţi de o activitate care vă procură plăcere — citiţi o carte, ascultaţi muzică, lucraţi în grădină sau faceţi orice altceva vă relaxează.
● Faceţi mişcare cu regularitate şi mâncaţi sănătos.
Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi articole utile.

| cristimihailov a răspuns:

Incearca sa faci niste cursuri de tai chi sau qi gong. Acestea sunt meditatiile pe care le vezi ca le fac chinezii prin parcuri in filme.

Tai chi este varianta de arte martiale a lui qi gong. Dar qi gong este mai recomandat pentru ceea ce urmaresti tu.

| Spenser explică (pentru cristimihailov):

Nu vreau să mă pun acuma la cursuri ci aşa dacă sunt nervos sau cum aş putea să mă relaxez.

| cristimihailov a răspuns:

Incearca sa faci niste cursuri de tai chi sau qi gong. Acestea sunt meditatiile pe care le vezi ca le fac chinezii prin parcuri in filme.

Tai chi este varianta de arte martiale a lui qi gong. Dar qi gong este mai recomandat pentru ceea ce urmaresti tu.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Poate nu m-am exprimat bine, scuze. Eu incercam sa iti ofer o solutie ca sa rezolvi cu nervii in general.

Ma tem ca tu ma intrebi cum sa rezolvi un fel de criza de nervi. In acest caz pot sa iti recomand controlul respiratiei. Inspiri puternic, astepti 15 secunde, expiri puternic, astepti 15 secunde. Si repeti ciclul de mai multe ori pana cand simti ca te-ai calmat. Exercitiul complex ar fi ca respiratia si expiratia pe care le vei face sa incerci sa umpli intai partea de jos a plamanilor si apoi partea de sus. La expiratie la fel. Golesti partea de jos si apoi cea de sus.

Pe viitor as incerca sa fac si niste analize medicale, poate ai anemie, calciu scazut, etc, ca principali factori determinanti pentru starea ta.

Oricum poate fi pe moment sau poate fi ceva mai adanc din punct de vedere al cauzelor.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| DjSheepyOfficial a răspuns:

Eu cand sunt stresat ascult muzica si ma relaxez.