| BoboMaster08 a întrebat:

Cum imi dau seama daca un procesor se potriveste cu placa de baza, la ce trebuie sa ma uit?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa vezi daca se potriveste te uiti la socket. Ex: eu am un procesor FX 6300 cu socket AM3+, placa de baza este la fel, socket AM3+. Am vazut mai sus ca iti zice cineva ca sa te uiti in manualul placii de baza: Neverever! Nu o sa faci altceva decat sa pierzi timp, atata timp cat ai acelasi socket si la procesor si la placa de baza sunt compatibile 100%

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Iei manualul placii de baza de pe net si incepi sa te uiti la ce procesoare suporta.

Te poti uita si la soclul de pe placa de baza, dar nu mereu este la fel de sigur precum manualul.

Asa ca iti recomand totusi, manualul.

| Randal a răspuns:

E simplu, scrii pe google numele placi de baza de exempl"k9vgm-m cpu support"si dai la primul link.O sa iti apara o lista cu toate procesoarele suportate de placa ta de baza. Daca nu te descurci spun-mi ce placa de baza ai.