| TempestUV a întrebat:

Spuneti-mi si mie despre mireasa aia moarta de 75 de ani.Sa nu imi dati nici un link ca nu vreau sa ma uit caci imi e prea frica. Vreau detaliat si sa imi ziceti si cati ani are maicasa daca stiti.Dau funda pentru cel mai complex raspuns.

Răspuns Câştigător
| MaddyEpuran a răspuns:

O chema Pascualita şi a murit în ziua nunţii ei, când a fost înţepată de un scorpion. De atunci, mama ei a îmbălsămat-o şi a expus-o în vitrina magazinului cu rochii de mireasă, pe care chiar tânăra le crea.
Se spune că unul dintre manechinele expuse în oraşul mexican Chihuahua etse de fapt un cadavru mumificat. Pascualita, tânăra frumoasă, moartă în ziua nunţii ei, în 1930, a fost pusă în vitrină pentru a rămâne întru eternitate în locul pe care îl iubea.
Unii oameni spun că e un simplu manechin, precum altele, iar alţii cred cu tărie în legendă. Un taximetrist intervievat de un membru al echipei de fenomene paranormale EXNormal a povestit cum uneori, noaptea, când trece cu maşina prin zonă vede lucruri bizare şi i se face frică. "Am trecut noaptea şi nu mai era unde fusese lăsată seara", a declarat bărbatul.
Unii oameni au mărturisit că au văzut-o umblând prin magazin sau că uneori lumina se aprinde şi se stinge singură. Alţii spun că manechinul, despre care se crede că e un cadavru mumificat, le-a zâmbit sau şi-a mişcat ochii, urmărindu-i când treceau.
Îngroziţi, unii trec pe partea cealaltă a străzii pentru a nu ajunge în dreptul Pascualitei, dar viitoarele mirese sunt de părere că dacă îmbracă în ziua nunţii rochia pe care o are manechinul din vitrină vor avea noroc în căsnicie.
Înfiiorător e faptul că, în timp ce era filmată, Pascualita a părut că îşi mişcă buzele, încercând un zâmbet. Şi mai bizar e faptul că atunci când experţii în fenomene paranormale au vrut să realizeze mai multe fotografii, cadru după cadru, pentru a vedea dacă îşi schimbă expresia facială, pe fiecare dintre poze a apărut în dreptul feţei tinerei o lumină albă.
Nimeni nu are voie să stea lânga Pascualita când i se schimbă rochia de mireasă, astfel încât nu ştie nimeni cu siguranţă cum arată la trup. Doar faţa pare extrem de reală, iar mâinile, ai putea să juri că sunt făcute din carne şi oase. Ba parcă i se citesc şi venele de pe braţe, a declarat o femeie care e convinsă că tânăra este un cadavru mumificat, expus în vitrina magazinului. Sper ca te-am ajutat. Funda? ^_^

| Bella1love a răspuns (pentru MaddyEpuran):

Ce interesant iti multumesc ca ai zis pentru ca si mie imi era cam frica sa vad poza. Trebuie sa recunosc este interesanta "legenda", dar putin cam ireala asa cum a spus si barbutxxx, un corp omenesc se descompune dupa moarte si cam de asta cred ca oamenii care cred in asta nu au facut biologie laughing

| MaddyEpuran a răspuns (pentru Bella1love):

Nu ai de ce sa iti fie frica.Te poti uita fara probleme.Arata ca un manechin adevarat! ^_^ Fata ochii si tot. Doar mainile par reale, restul pare plastic.

4 răspunsuri:
| hideaway a răspuns:

Nu este nimic adevărat. E un manechin din ceară/plastic. Un corp uman nu poate arăta așa după atâția ani. (în plus, de ce ar machia oamenii un om mort?!)

| barbutxxx a răspuns:

Ii fake pentru a atrage turisti:,, Un magazin cu rochii de mireasa din orasul Chihuahua, Mexic, a devenit celebru in toata lumea. Vizitatori din Statele Unite si Europa au mers special pentru a vedea manechinul din vitrina.,,
1: Se face asa mare tntam deoarece acum 75 de ani foarte greu reusai sa faci o copie asa de fidela a unei persoane.
2: Un corp omenesc este stintific imposibil sa reziste fara sa se descompuna in asemenea conditi.
Concluzia ii fake