| RobykaBskf a întrebat:

TPU peste 2zile imi cumpara tata, cal muran cu 1000euro.Va rog spuneti-mi si mie cati baloti de fan iar trebui sa i dau de mancare toata iarna si sa nu raman fara va rog eu din suflet multumesc.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cate zile va dura iarna sa fac un calcul exact.Eu calului meu ii dau un balot pe zi dar si 2-3 stiuleti de porumb dimineata. Balotul de lucerna il desfac dimineata, ii dau jumatate si seara ii mai dau jumatate.Sau il pot imparti in trei, dai dim, la pranz si seara.Sa ai mai multe tipuri de fan.Lucerna,ciocanii de proumb si boabe de porumb. Fanul va fi presarat cu o mana de sare, ori ii cumperi sare din aceea care ling oile si ii pui in iesle.
Da, si la cai precum si vacile se dau sare.Multi nu stiu asta.
Deci in functie de cate zile crezi ca are iarna pana iese iarba de cosit la primavara, calculzi un balot de fan pe zi.

| Garielu a răspuns:

8-12 kg pe zi deci calculeaza, dar intreaba si la un veterinar!

| kissbacau a răspuns:

Decat sa astepti raspuns care nu esti sigur pe el sau de la necunoscatori mai bine da fuguta pe siteurile de specialitate de Echitatie in special Sau la cel mai apropiat centru de echitatie. Nu te costa nimic ai ai si un raspuns sigur.